Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uroczystości w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło; Marsz Pamięci zakończony przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, uczczenie ofiar przy ich grobach - to niektóre tylko elementy obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Państwowe uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym. Tradycyjnie, o godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie.

Na scenie przed Kordegardą, przed Pałacem Prezydenckim emitowane będą filmy; o godz. 12 odmówiona ma zostać modlitwa Anioł Pański a o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

W uroczystości o godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim wezmą udział władze państwowe m.in. premier Beata Szydło. Planowane jest wówczas wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który złoży także wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Wieczorem, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej; weźmie w niej udział m.in. prezydent. Państwowe uroczystości zakończy Apel Jasnogórski przed Pałacem Prezydenckim.

Po wieczornej mszy świętej spod Bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci; tradycyjnie przed Pałacem Prezydenckim wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak co roku, rano w rocznicę katastrofy, przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlić się będą: prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska - poinformował PAP proboszcz Katedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki. Następnie dla wąskiego grona osób zostanie odprawiona msza święta.

Po południu - w stolicy - prezydent złoży wieńce przed pomnikiem oraz na grobach ofiar katastrofy na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach; następnie uda się także do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika.

Rano w Sejmie marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz członkowie Prezydiów obu izb złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pamięć posłów i senatorów zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Wiązanki kwiatów złożą także przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Po południu w Sejmie, marszałek Sejmu i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski otworzą wystawę poświęconą emisji filatelistycznej "Pamiętamy 10.IV.2010"; zaplanowano wystąpienie marszałka Sejmu.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana; w uroczystości weźmie udział premier Szydło.

O godz. 15 w Wojskowej Akademii Technicznej zaplanowano publiczne spotkanie - powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej - z udziałem szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza. Prezentację prac podkomisji zapowiedział jej przewodniczący dr Wacław Berczyński.

Wcześniej szef resortu obrony złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy pod Smoleńskiem w siedzibie MON. Złoży także kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim, w Świątyni Opatrzności Bożej, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na cmentarzu w Grabowie. Szef MON weźmie także udział w odsłonięciu popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości organizuje stołeczny ratusz. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza". Modlitwę poprowadzą biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Naczelny Kapelan Wojskowego Ewangelickiego bp Mirosław Wola oraz Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańkowski.

Rano w Krakowie, z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński i na Wawel przejdzie VII Biało-Czerwony Marsz Pamięci. O godz. 17.30 zaplanowano mszę św. w Katerze Wawelskiej w intencji pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo ma odprawić metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Przedstawiciele partii politycznych: PO, SLD, PSL odwiedzą groby zmarłych w katastrofie polityków swoich formacji.

Politycy PO zapowiadają udział w uroczystościach organizowanych przez warszawski ratusz na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach oraz w Sejmie. "Będziemy też na cmentarzach, gdzie pochowani są zmarli w katastrofie smoleńskiej parlamentarzyści i osoby związane z Platformą" - powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec. Posłowie PO spoczywają na cmentarzach w Będzinie (woj. śląskie) - Grzegorz Dolniak, Kołobrzegu - Sebastian Karpiniuk, w Gdańsku - Arkadiusz Rybicki, w Katowicach - Krystyna Bochenek. Grabiec zapowiedział, że politycy PO odwiedzą także grób współzałożyciela Platformy Macieja Płażyńskiego, który został pochowany w Gdańsku.

Przedstawiciele SLD o 8.40 rano odwiedzą grób Jerzego Szmajdzińskiego na cmentarzu wilanowskim w Warszawie - poinformowała PAP rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska. Następnie, o godzinie 12. planowane jest złożenie kwiatów na grobie Izabeli Jarugi-Nowackiej na Starych Powązkach, a o 13 politycy udadzą się na grób Jolanty Szymanek-Deresz na Powązkach Wojskowych. Przedstawiciele SLD nie zamierzają brać udziału w innych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i członkowie jego ugrupowania udadzą się na grób Wiesława Wody na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie; tam szef ludowców złoży kwiaty oraz będzie uczestniczył w apelu pamięci. Zaplanowano też uroczystości na grobie Leszka Deptuły w Mielcu oraz Edwarda Wojtasa w Lublinie. "Będziemy tam, gdzie są nasi koledzy, ale pamiętamy o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim" - powiedział PAP prezes Stronnictwa.

Z informacji warszawskiego ratusza udzielonych w piątek wynika, że w rejonie przyległym do uroczystości państwowych zarejestrowano osiem zgromadzeń publicznych. Na odcinku Krakowskiego Przedmieścia od placu Zamkowego do kościoła Seminaryjnego ustawione zostaną barierki policyjne; autobusy pojadą objazdami.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama