Zapisane na później

Pobieranie listy

Zawiedzione nadzieje?

Przed rokiem papież Franciszek spotkał się z patriarchą Cyrylem. Mówiono wówczas, że to spotkanie historyczne, które otwiera nowy rozdział w relacjach między Kościołem katolickim a rosyjskim prawosławiem. Co zostało z tych nadziei?

Andrzej Grajewski

|

GN 6/2017

dodane 09.02.2017 00:00
0

Spotkanie, które odbyło się 12 lutego 2016 r. na lotnisku w Hawanie, trwało nieco ponad dwie godziny i odbywało się przy drzwiach zamkniętych. Po rozmowie papież i patriarcha podpisali 30-punktową Wspólną Deklarację. W części dotyczącej sytuacji międzynarodowej wzywała ona wspólnotę państw do obrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wiernych na Ukrainie zachęcała do budowania zgody społecznej i zaprzestania konfrontacji. Sporo miejsca w niej poświęcono rodzinie. Wezwano do poszanowania życia, potępiono aborcję, eutanazję oraz techniki in vitro.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego