Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jesteś uzależniony bardziej niż myślisz

Młodzi ludzie mieli przez 8 godzin pobyć sami ze sobą, bez żadnych urządzeń elektronicznych. Efekt eksperymentu jest szokujący.

Rosyjska psycholog Ekaterina Muraszowa, autorka wielu publikacji dotyczących dzieci i młodzieży, i ich problemów we współczesnych świecie, w jednej ze swoich książek opisuje zdumiewający eksperyment.

68 młodych osób, w wieku 12-18 lat, wszyscy ochotnicy, wzięli udział w eksperymencie, podczas którego przez 8 godzin, we własnym domu, mieli pozostać sami ze sobą. Oznaczało to całkowity brak komunikacji z innymi i używania nowoczesnych technologii, a więc smartfonów, telefonów, komputerów, radia, telewizji itp. Mogli natomiast korzystać z "tradycyjnych" rozrywek, np. pisanie, rysowanie, gra na instrumencie, zabawa ze zwierzęciem. Uczestnicy eksperymentu nie byli także zobligowani do pozostania w zamknięciu przez cały dzień - mogli wyjść z domu, pójść do ZOO albo parku rozrywki, zrobić zakupy albo po prostu wyjść, aby pospacerować. Jedyną regułą było to, że nie mogli używać technologii służących do komunikacji. Efekt tego eksperymentu jest szokujący.

Tylko trzy osoby, spośród 68 uczestników, wytrwało do końca, tj. przez 8 godzin nie używało elektronicznych urządzeń. Trzech uczestników miało myśli samobójcze. Pięciu doświadczyło ostrych ataków paniki. U dwudziestu siedmiu osób wystąpiły takie objawy jak: nudności, pocenie się, zawroty głowy, uderzenia gorąca i ból brzucha. Niemal każdy, kto wziął udział w eksperymencie, doświadczył uczucia strachu i niepokoju.

Entuzjazm i radość z bycia samemu, który był w młodych na początku eksperymentu, szybko wyparował po zaledwie 2-3 godzinach z niemal wszystkich uczestników. Dziesięciu uczestników, którzy zrezygnowali w trakcie trwania doświadczenia, już po trzech godzinach odczuwało wyraźny niepokój.

Dziewczyna, która jako jedna z trzech wytrwała do końca eksperymentu, opisała swoje przeżycia emocjonalne podczas jego trwania. Jeden z koordynatorów eksperymentu po przeczytaniu tych zapisków doświadczył tych samych symptomów niepokoju, które odczuli uczestnicy. Z powodów etycznych zapiski dziewczyny nie zostały nigdy opublikowane.

Wśród czynności wykonywanych przez uczestników eksperymentu, autorka wymienia m.in. jedzenie i gotowanie, sprzątanie pokoju, wzięcie prysznica, układanie puzzli, rysowanie, pisanie swoich przeżyć emocjonalnych i wiele innych. Jeden chłopiec odbył podróż przez całe miasto (Petersburg), co daje ok. 25 kilometrów. Jedna z osób poszła do parku rozrywki, inna do ZOO. Jedna dziewczyna odwiedziła muzeum. Jedna z dziewcząt modliła się.

Prawie wszyscy w pewnym momencie próbowali zasnąć, ale nie mogli z powodu natłoku myśli i uczucia lęku. Co najbardziej zatrważające, pomimo takiej wolności wyboru rozrywek, tylko trzy osoby wytrwały do końca eksperymentu: wymieniona wcześniej dziewczyna i dwóch chłopców. Jeden z nich cały dzień spędził na sklejaniu modelu statku, z przerwą na posiłek i wyprowadzenie psa. Drugi zajął się uporządkowaniem swoich rzeczy. Tylko ci dwaj chłopcy nie odczuwali lęku i niepokoju. Oni jako jedyni nie mieli żadnych negatywnych emocji związanych z eksperymentem.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy