Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Umierający lodowiec

Na naszej półkuli wzrost temperatury o tej porze roku niespecjalnie zaskakuje i można bezpiecznie zakładać, że jesienią ocieplenie się skończy.

- To najbardziej dramatyczny dowód na istnienie globalnego ocieplenia – stwierdził Donald Tusk na widok cielącego się lodowca. Przewodniczący Rady Europejskiej odwiedził Grenlandię, gdzie miał zobaczyć skutki zmian klimatycznych. Na jego oczach kawał lodowej ściany urwał się i wpadł do wody. Zdaniem Donalda Tuska jest to dowód na to, że podczas zbliżających się szczytów G7 i G20 powinny zapaść poważne decyzje w sprawie klimatu.

Jeśli topnienie lodowca w maju jest dramatyczne, to można się tylko cieszyć, że przewodniczący RE nie odwiedzał ostatnio Kępy Potockiej w Warszawie. Globalne ocieplenie postępuje tam zastraszająco szybko. Jeszcze parę miesięcy temu tamtejszy kanałek był zamarznięty na całej długości. Teraz nie ma w nim ani jednej bryłki lodu, pływają tam kaczki, czasem można zobaczyć nawet żółwie wodne. Włos się jeży.

Łopatologia argumentów mających nas przekonać o istnieniu globalnego ocieplenia jest naprawdę urzekająca. Spadająca bryła lodu to przemawiający do wyobraźni widok. Nieważne, że cielenie lodowca w maju to normalna rzecz. Nieważne, że na naszej półkuli wzrost temperatury o tej porze roku niespecjalnie zaskakuje i można bezpiecznie zakładać, że jesienią ocieplenie się skończy. Ważne, że walnęło z hukiem. O przyroście masy lodowca nikt tak efektownego filmu nie zrobi. Nie wątpię, że szczyty G7 i G20 przyniosą nam wszystkim nowe obowiązki, które będzie trzeba spełniać, dopóki ktoś nie stwierdzi, że tak właściwie to najbardziej zagraża nam globalne ochłodzenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora