Zapisane na później

Pobieranie listy

Filmy, rekonstrukcje i inscenizacje

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” , który w tym roku odbędzie się od 13 do 16 sierpnia, to gratka dla wszystkich pasjonatów historii.

Edward Kabiesz

dodane 12.08.2014 08:10
0

Podstawowym celem organizatorów jest upowszechnianie wiedzy historycznej, ale także promowanie twórczości filmowej  dotyczącej tej tematyki. Jednak najważniejszą częścią festiwalu  jest jego część konkursowa.  

W tym roku do konkursu zakwalifikowano 17 filmów dokumentalnych i 18 reportaży. Filmy konkursowe, wyświetlane w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, prezentują szeroką tematykę historyczną. Znajdą się wśród nich filmy o bohaterach i zbrodniarzach wojennych, jak np. głośne już „Polowanie na kata”  Doroty Kosierkiewicza, filmy o II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim, Kresach Wschodnich, a także wydarzeniach współczesnych. Po zakończeniu każdego bloku konkursowego widzowie będą mogli spotkać się z twórcami konkursowych dokumentów.

Organizatorzy festiwalu, czyli TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy" w Zamościu oraz Miasta Zamość, zapowiadają również wiele innych atrakcji. Plenerowe Kino na Bastionie zaprezentuje komedie z lat 30-tych XX wieku: „Dodek na froncie” oraz „Śluby ułańskie”. Projekcje plenerowe przewidziane są również na Rynku Wielkim. Muzeum Zamojskie zaprasza na wystawę „W okopach I wojny światowej. Historia Braci Pomarańskich”, która przedstawia przebieg I wojny światowej, historię Legionów Polskich, a także broń z okresu I wojny światowej, elementy wyposażenia żołnierskiego, dokumenty, mapy, oryginalne fotografie i reprodukcje.

Nie zabraknie  inscenizacji historycznych pod hasłem „Rok 1914”. W Nadszańcu zrekonstruowany zostanie obóz wojskowy Kozaków, na rynku pojawią się patrole wojskowe, a trasą od Pałacu Zamoyskich  do Nadszańca przemaszerują jeńcy wojenni pod eskortą. Obejrzymy także inscenizację epizodu walk z I wojny światowej, czyli zdobywanie twierdzy. Organizatorzy zapewniają uczestnikom tegorocznego festiwalu wstęp wolny na wszystkie  projekcje i wydarzenia.  

1 / 1

Edward Kabiesz

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza