Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tylko krew

To jeden z tych filmów, które koniecznie należy zobaczyć. Tym bardziej, że o tym co dzieje się w Syrii nie mówią w nim politycy, ale najbardziej zainteresowani i pokrzywdzeni.

„Teraz jest tam tylko krew, porwania, prześladowania. To jest wolność? Nie chcę takiej wolności”. – mówi występująca w „Pułapce wojny”,dokumentalnym filmie Maciej Grabysy i Michała Króla, chrześcijanka.  I dodaje, że „jeszcze dwa lata temu życie w Syrii było bardzo piękne”.  Czy można się dziwić, że podobnego zdania są inni chrześcijańscy uciekinierzy z Syrii? Uciekli, bo walczący pod sztandarem islamu tzw. rebelianci, a często pospolici bandyci, przedstawiani długo w zachodnich mediach, jako bojownicy o demokrację walczący z brutalnym reżimem Asada, szybko ukazali swoje prawdziwe oblicze. Zdominowali syryjską zbrojną opozycję z poparciem nie mniej brutalnych niż dyktatura Asada reżimów, jak chociażby w Arabii Saudyjskiej, gdzie słowo wolność słowa czy wolność religijna  znane są tylko ze słyszenia. Dopiero w ostatnich miesiącach  zachodnie media publikują informacje nie wyłącznie o zbrodniach reżimu, ale także islamskich bojowników. Łatwo się domyślić, co czeka pozostałych w Syrii chrześcijan czy alawitów w razie upadku Asada i przejęcia władzy przez islamistów.

Nie dziwą więc słowa w których występujący w filmie chrześcijańscy uciekinierzy apelują,  by Zachód nie wspierał rewolucjonistów, bo od broni wysyłanej z Europy dla opozycji giną chrześcijanie.

„Jedynym wyjściem wydają się rozmowy pomiędzy reżimem, opozycją i Zachodem.” – mówi Michał Król, współautor filmu, który będzie miał swoją premierę we wtorek 29 października o godz. 20. 30 w TVP Kraków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza