Małżonki przywódców państw środkowoeuropejskich, biorących udział w piątkowym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie, przyjechały do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. Mają wysłuchać recitalu fortepianowego i zwiedzić otaczający dworek park.
Do Żelazowej Woli przyjechały żony prezydentów: Łotwy - Lilita Zatlere, Słowenii - Barbara Miklić Turk, Chorwacji - Tatjana Josipović, Albanii - Teuta Topi, Estonii - Evelin Ilves, Macedonii - Maja Ivanovna, Czarnogóry - Svetlana Vujanović, oraz z Austrii - Margit Fischer. Towarzyszy im żona prezydenta Polski, Anna Komorowska.
Pierwsze damy rozpoczęły wizytę od zwiedzenia domu, w którym 1 marca 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin. W latach 2005-2010, z okazji Roku Chopinowskiego, w Żelazowej Woli gruntownie wyremontowano dworek i mieszczące się w nim muzeum, zadbano o nową aranżację wnętrz, w których dominuje fortepian z epoki. Poza tym zgromadzono tu portrety wybitnego kompozytora, nieliczne zachowane nuty i listy.
Goście mają wysłuchać recitalu fortepianowego w wykonaniu młodego pianisty Piotra Pawlaka.
Małżonki zakończą swoją wizytę w Żelazowej Woli spacerem po malowniczym parku z ukrytym oświetleniem, nagłośnieniem i systemem nawadniającym. Rozciąga się on na 7 hektarach, a wielość gatunków roślin sprawia, że ma on charakter niemal ogrodu botanicznego. Ostateczny efekt jego rewitalizacji widać będzie jednak dopiero za kilka lat, gdy wiele ze 160 tysięcy roślin osiągnie docelowe rozmiary.
Z Żelazowej Woli damy mają udać się do Nieborowa, gdzie zwiedzą pałac Radziwiłłów. Potem zaplanowano lunch wydany przez Annę Komorowską.
W XVII szczycie środkowoeuropejskim, który odbywa się w piątek w Warszawie, bierze udział 20 przywódców państw, łącznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. W spotkaniu nie uczestniczą prezydenci Serbii i Rumunii, którzy zrezygnowali z przyjazdu ze względu na zaproszenie prezydent Kosowa Atifete Jahjagi.
Podczas szczytu 20 prezydentów państw Europy Środkowej spotka się w Warszawie z prezydentem USA Barackiem Obamą. Przyjazd do stolicy Polski niemal połowy przywódców europejskich jest okazją do rozmów na temat tego, jak europejskie doświadczenia transformacyjne wykorzystać dla wsparcia przemian demokratycznych w Afryce Północnej.