Mały wielki Carlsberg

Jeśli już nie wiesz, gdzie iść… jedź do Carlsbergu. Dziesiątki osób przekonały się tutaj, że tułaczka na obczyźnie może okazać się łaską. Od 25 lat w małym niemieckim miasteczku dzieją się wielkie rzeczy.

Nie mamy dzisiaj z czego ugotować obiadu – mówi Teresa. – To gotuj zupę z gwoździ, a my idziemy do kaplicy modlić się – odpowiada ksiądz Franciszek Blachnicki. Po kilkunastu minutach wraca, a Teresa z triumfem obwieszcza, że będzie kurczak i rosół. – Przyjechali żołnierze z pobliskiej jednostki i zostawili trochę zapasów! – mówi i ciągle nie dowierza. Tak opowiadają ci, którzy ks. Blachnickiego pamiętają. Ksiądz jest już po drugiej stronie, ale cuda carlsberskie się nie skończyły. Wyjazd na srebrny jubileusz obecności Ruchu Światło–Życie w Niemczech był okazją, by przekonać się, że są to sprawy dużo większego niż rosół kalibru.

Historia pewnej emigracji
Miała być „Toskania Niemiec”, a przywitał nas śniegi mróz. Palatynat Nadreński, najcieplejszy land zachodnich są-siadów, trochę zawiódł, bo wszyscy piszą o tutejszych cytrynach i kiwi, sami widzimy rozległe winnice, ale letnie opony z trudem radzą sobie na białej nawierzchni. Jedyne skojarzenia ze słoneczną Italią pozostawia historia. Twórca odnowy liturgicznej w Polsce i założyciel Ruchu Światło–Życie, ksiądz Franciszek Blachnicki, już w latach 70. myślał o stworzeniu międzynarodowego centrum oazowego. Po rekolekcjach w Rzymie, na początku pontyfikatu Jana Pawła II, kilka osób z diakonii Ruchu znalazło się w pobliżu Wiecznego Miasta. Okazało się jednak, że nie ma żadnego domu, który mógłby spełniać funkcję centrum. Gizela Skop, jedna z najbliższych osób z grona księdza Blachnickiego, wspomina, że spotkali się wtedy z biskupem Szczepanem Wesołym. – Powiedział nam, że jest w Niemczech opuszczony ośrodek polski, dom dziecka (kinderheim) „Marianum”. I że jeśli nikt się nim nie zajmie, to obiekt przestanie dla Polaków istnieć – mówi.

Wszystko pasowało: nazwa „Marianum” odpowiadała maryjnej duchowości Ruchu, a na miejscu w kaplicy znaleziono hostię z wybitym greckim napisem Fos-Dzoe (Światło–Życie)… będącym jednocześnie „logo” ruchu oazowego. „Marianum” powstało w 1956 roku jako Dom Młodzieży Polskiej dla dzieci z rodzin, które sprowadzono do Niemiec na przymusowe roboty w czasie wojny. Po zwycięstwie aliantów zaczęła się ich tułaczka po różnych obozach. Wydawało się, że polska obecność w Niemczech skończy się wraz ze śmiercią pokolenia wojennego. Niespodziewanie jednak pojawiła się nowa fala emigracji, najczęściej w wyniku sytuacji politycznej w Polsce. Sam Blachnicki wyjechał „na chwilę” do Włoch, a następnie do Niemiec, tuż przed stanem wojennym. Wprowadzenie stanu wojennego pomogło w decyzji o pozostaniu na emigracji. Od marca 1982 roku Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji w Carlsbergu stało się faktem

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina