Pielgrzymkowy Szlak Jakubowy ma ożywić polsko-czeską współpracę turystyczną. Listy intencyjne ws. wytyczenia Śląsko-Morawskiej Drogi, która będzie częścią szlaku, mają podpisać podczas rozpoczętej we wtorek konferencji samorządowcy, parafie i stowarzyszenia.
Śląsko-Morawska Droga św. Jakuba ma być trzecią z opolskich nitek Szlaku św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według legendy ma się znajdować grób św. Jakuba Większego Apostoła. Szlak ten, po hiszpańsku zwany Camino de Santiago, jest jednym z największych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.
Niewytyczona jeszcze droga Śląsko-Morawska miałaby prowadzić od Góry św. Anny przez Racibórz, aż po czeską Opawę i Ołomuniec.
Trzydniowa konferencja "Szlaki kulturowe na polsko-czeskim pograniczu Głuchołazy-Ołomuniec 2012", która rozpoczęła się we wtorek w Głuchołazach to pierwszy krok do utworzenia tej drogi. Jak poinformował Łukasz Woźniak z biura prasowego opolskiej diecezji, podczas konferencji samorządowcy, parafie i stowarzyszenia podpiszą listy intencyjne o współpracy na rzecz ożywienia ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na pograniczu polsko-czeskim właśnie poprzez Szlak Jakubowy.
Samorządowcy opolscy i przedstawiciele kościoła z Opola i Ołomuńca liczą, że Droga św. Jakuba stanie się produktem turystycznym i ważnym szlakiem pątniczym. Wiceprezydent Opola Krzysztof Początek powiedział, że liczy, iż szlak ten gospodarczo ożywi również miejsca regionu położone na uboczu - poprzez np. rozwój agroturystyki czy małej gastronomii.
Na Opolszczyźnie powstały do tej pory dwie nitki Szlaku Jakubowego: do Góry św. Anny przez Opole, Skorogoszcz do Brzegu. To część drogi Via Regia, która wiedzie od Korczowej przez Przemyśl, Przeworsk, Pilzno, Kraków, Piekary Śląskie aż po Środę Śląską, Legnicę i Zgorzelec. Druga z opolskich tras, Nyska Droga św. Jakuba, wiedzie ze Skorogoszczy przez Nysę do Głuchołaz.
Droga św. Jakuba to pierwszy Europejski Szlak Kulturowym Rady Europy. W 1993 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak nie ma jednej wytyczonej trasy. Do celu można dotrzeć wieloma różnymi szlakami.
Konferencja, która rozpoczęła się we wtorek w Głuchołazach potrwa do czwartku. Kolejne jej sesje odbędą się w Nysie, Opolu i czeskim Ołomuńcu. Spotkanie zorganizowały Diecezja Opolska przy współpracy z Archidiecezją Ołomuniecką i urzędem miasta Opola. Biorą w nim udział naukowcy, przedstawiciele kościoła, samorządowcy i organizacje skupiające miłośników Dróg św. Jakuba.