Jeśli Antoni Macierewicz nie złamał prawa, nie powinien chować się za immunitetem, lecz dowieść swoich racji przed sądem
20.12.2011 12:47 GOSC.PL
Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła Antoniego Macierewicza (PiS), aby zarzucić mu, że publikując raport o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, dopuścił się ujawnienia tajemnicy, przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy, za co grozi do pięciu lat więzienia. Prokuratura Generalna bada wniosek. Sam Macierewicz uważa, że działania prokuratury mają charakter polityczny.
W tej sprawie są co najmniej dwie płaszczyzny. Jedna to likwidacja WSI w 2006 r. za rządów Jarosława Kaczyńskiego i przy poparciu zdecydowanej większości posłów, nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale także Platformy Obywatelskiej. Ta sprawa jest poza dyskusją, działalność WSI budziła bardzo poważne kontrowersje, wśród zarzucanych im nieprawidłowości wymieniano tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, czy nielegalny handel bronią. Dlatego za rozwiązanie WSI należy się A. Macierewiczowi pochwała. Jednak jest druga płaszczyzna. Otóż poseł PiS, wówczas wiceminister obrony narodowej, opublikował w 2007 raport z weryfikacji WSI, który budzi poważne zastrzeżenia co do jego rzetelności. Osoby wymienione w raporcie wytoczyły kilkanaście pozwów cywilnych przeciwko resortowi obrony, w wielu sprawach sądy nakazały przeprosiny i zadośćuczynienie na łączną kwotę ok. 500 tys. złotych. Dlatego krytyka Macierewicza za złe przygotowanie raportu i jego ujawnienie jest jak najbardziej uzasadniona.
O tym, czy b. likwidator WSI dopuścił się złamania prawa powinien zadecydować sąd. A. Macierewicz nie powinien chować się za immunitetem i jeśli jest niewinny przedstawić swoje rację przed sądem, a jeśli złamał prawo ponieść tego konsekwencję.
Bogumił Łoziński
Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego