Słowa Najważniejsze

Piątek 7 października 2022

Czytania »

Paweł Lis

|

07.10.2022 00:00 GN 39/2022 Otwarte

Efekt jo-jo

Łk 11, 15-26

Gdy Jezus wyrzucał złego ducha, niektórzy z tłumu rzekli: «Mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy». Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba.

On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: «Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i Szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja mocą Belzebuba wyrzucam złe duchy, to czyją mocą wyrzucają je wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże.

Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, to zabierze całą broń jego, na której polegał, i rozda jego łupy.

Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, ten rozprasza.

Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: „Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem”. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedmiu innych duchów, złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I stan późniejszy owego człowieka staje się gorszy niż poprzedni».

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Stan późniejszy staje się gorszy niż poprzedni.
Łk 11,26

Ewangelia z komentarzem. Efekt jo-jo
Gość Niedzielny

Znamy sformułowanie „efekt jo-jo”, które znaczy powrót złych nawyków ze zwiększoną siłą, kiedy byliśmy przekonani, że udało się je pokonać. Najczęściej spotykany u miłośników odchudzania, lecz nie tylko – większość nałogowców zna ten problem. Postanowienie, chęć uwolnienia się od czegoś, to już spora część sukcesu, natomiast jeśli do przejścia tej drogi nie wybierzemy najbardziej właściwych wzorców, może ona się skończyć tylko złudnym sukcesem. Naszym wzorem na drodze wiary jest – i zawsze będzie – przede wszystkim Jezus Chrystus, i tylko droga z Nim na czele może doprowadzać nas do trwałych celów.

Przeczytaj Czytania na każdy dzień

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.