Nowy numer 2/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Styczeń 2021
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Środa 6 stycznia 2021

Czytania »

ks. Tomasz Koryciorz

Bóg się objawia, abyśmy dzięki Niemu byli razem

Mt 2, 1-12

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».

Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: a ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».

Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

Ujrzeliśmy (…) i przybyliśmy oddać Mu pokłon. Mt 2,2

We wschodniej ikonografii żłóbek umieszczany jest pośrodku. Wokół wszyscy gromadzą się przy Nim. Najbliżej są Maryja i Józef. Zaraz obok stoją razem wół i osioł. Symbolizują tutaj tych, którzy na co dzień nie potrafili żyć razem: narodu wybranego i pogan. Są i trzej mędrcy. Posiadający różne życiorysy, pokonujący różne drogi, przynoszący różne dary. Oto istota dzisiejszego dnia. Bóg się objawia, abyśmy w swojej inności dzięki Niemu byli razem. Tu i na wieki. Różne są historie życia. Niezrozumiałe ludzkie drogi. A dary, które ofiarujemy u celu podróży, zrozumie tylko On. Ikona woła: nie skupiaj wzroku na różnicach, ale zobacz drogę i wspólny cel – Boga, rozświetlającego mroki czasu.

Zapisane na później

Pobieranie listy