Nowy numer 15/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Styczeń 2020
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Piątek 10 stycznia 2020

Czytania »

Andrzej Macura

Wielu myśli, że Ewangelia to kajdany

Łk 4, 14-22a

Jezus powrócił mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich.

Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».

Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego.

Abym więźniom głosił wolność,  a niewidomym przejrzenie. Łk 4,18

Ewangelia z komentarzem. Wielu myśli, że Ewangelia to kajdany
Gość Niedzielny

Wielu myśli, że Ewangelia to kajdany, że to zniewolenie i zamknięcie w ciemnej piwnicy. Że wokół odór wilgoci i brudne, odrapane ściany. Tymczasem Ewangelia rozrywa kajdany. Przede wszystkim te kajdany, które człowiek sam sobie zakłada upieraniem się, że to on musi być w centrum, on musi być najważniejszy. Bo nie ma gorszej niewoli niż niewola własnego „ja”. Ewangelia, otwierając na Boga i na bliźnich, daje wolność. I pozwalając widzieć dalej niż czubek własnego nosa, otwiera przed człowiekiem, wędrowcem na tej ziemi, bezkresny horyzont wieczności. Sęk w tym, że kto nie spotkał Jezusa, nie jest w stanie tego zrozumieć. Tak jak zamknięty przez całe życie w czterech ścianach pałacu nie potrafi wyobrazić sobie dotyku ciepłego wiatru, zapachu łąk i piękna otwartych przestrzeni.

  • DNA
    10.01.2020 09:08
    "A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego." - celny komentarz... do poważnej refleksji nad sobą.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy