Nowy numer 32/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Wrzesień 2019
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12

Piątek 6 września 2019

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Jesteśmy gośćmi weselnymi Boga

 Łk 5, 33-39

Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją».

A Jezus rzekł do nich: «Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».

Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków.

Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: „Stare jest lepsze”».

Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu? Łk 5,34

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

To zadziwiające, jak często na kartach Ewangelii pojawiają się pan młody, wesele i wino. A wraz nimi stągwie i bukłaki, ucztowanie i goście. To zapewne echa – bliższe i dalsze – Pieśni nad Pieśniami, tej cudownej i słodkiej biblijnej księgi, składającej się z sześciu pieśni i ośmiu rozdziałów, wciśniętej skromnie między gorzkie karty Koheleta i sapiencjalny geniusz Księgi Mądrości. „Gołąbko ma, ukryta w zagłębieniach skały, w szczelinach przepaści, powstań, piękna ma, i pójdź. Mój miły jest mój, a ja jestem jego”. Czyste, Boskie piękno. Jesteśmy gośćmi weselnymi Boga. A nasz biedny Kościół Jego Gołąbką, Lilią pośród cierni, Oblubienicą. Śniadą, lecz piękną. Nic nad tę miłość, żadne wielkie wody jej nie ugaszą.


Książka w promocyjnej cenie:

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy