Nowy numer 2/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Sierpień 2019
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Piątek 30 sierpnia 2019

Czytania »

ks. Jerzy Szymik

Zasnęły wszystkie. I głupie, i mądre

Mt 25, 1-13

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
«Podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w swoich naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, senność ogarnęła wszystkie i posnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: „Oto pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!” Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”.

Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto.

Nadchodzą w końcu i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam!” Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was”.

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny».

Czuwajcie więc… Mt 25,13a

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jerzy Szymik
Gość Niedzielny

Zasnęły wszystkie. I głupie, i mądre. I to właśnie jest pocieszające. Pan młody się opóźniał – z jakichś powodów, ważnych zapewne dla całej sprawy – i zasnęły wszystkie. Widocznie w takiej sytuacji mądre też miały prawo zasnąć kamieniem. Kluczowe okazują się tu zapasy oliwy. Czymże jest to paliwo dla światła na czas nocnej ciemności i znużenia, na czas próby naszej mądrości, na czas decydujący: spotkania – albo nie – z Oblubieńcem? Czym jest oliwa z przypowieści o istocie ludzkiej mądrości i głupoty? Zapasy oliwy są tu, widać, decydujące. Zmorzenie snem jest tu nie tak ważne, a najczarniejsza ciemność środka nocy nie tak groźna. Mieć ze sobą zapas oliwy. Co to dla mnie znaczy?

 


Polecamy książkę

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy