Nowy numer 03/2020 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

Sobota 16 lutego 2019

Czytania »

ks. Jacek Pędziwiatr

Czasem tak niewiele trzeba, żeby zadziało się coś wielkiego

Mk 8, 1-10

W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: «Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka». Odpowiedzieli uczniowie: «Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?»

Zapytał ich: «Ile macie chlebów?» Odpowiedzieli: «Siedem».

I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać. Jedli do syta, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił.

Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty.


Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Jacek Pędziwiatr
Gość Niedzielny

Zapytał ich: „Ile macie chlebów?”. Odpowiedzieli: „Siedem”. Mk 8,5

Słyszałem kiedyś historię sybiraka, który ciężko zachorował. Łagrowy felczer uznał, że śmierć jest kwestią kwadransa, więc po śniadaniu kazał go wynieść na zewnątrz, pod ścianę baraku. Przygrzało mocniej słońce, nadleciał komar. Usiadł mu na policzku. A ssąc krew, wstrzyknął choremu odrobinę swojej śliny, która dziwnym trafem zadziałała jak antybiotyk. Sybirak nie umarł. Wieczorem jego towarzysze niedoli z powrotem ułożyli go na pryczy. Przeżył. Czasem tak niewiele trzeba, żeby zadziało się coś wielkiego: komara, by uratować życie, bochenka chleba do nakarmienia tysięcznej rzeszy… Rosyjskie przysłowie mówi: jeśli każdy mieszkaniec wioski przyniesie jedną nitkę, ubogi będzie miał koszulę. Drobiazgi mają swoją wagę.

 • Gabriela
  16.02.2019 07:38
  Bo Bóg jest jak pełne wewnętrznej mocy ziarenko. Byle tylko Mu nie przeszkadzać. Wystarczy zobaczyć, usłyszeć, zachwycić się. Nastroic na Boża częstotliwość. Dopiero wtedy ludzka aktywność będzie nosiła znamiona Bożego działania. Tylko tyle. Aż tyle.
  doceń 0
 • XYZ
  16.02.2019 10:32
  Dziękuję za mądre, dobre słowo
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy