Nowy numer 2/2021 Archiwum

Komentarze do Ewangelii

« » Kwiecień 2018
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12

Poniedziałek 30 kwietnia 2018

Czytania »

ks. Adam Pawlaszczyk

Nie wystarczy zrozumieć wolę Boga, trzeba jeszcze....

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie».

Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota: «Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?»

W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem».


Wydaje się, że uczucia i rozum nie mają żadnego związku. Niektórzy twierdzą, że największa odległość we wszechświecie to ta od ludzkiego serca do ludzkiego rozumu. Stare Pascalowskie twierdzenie o sercu, które ma swoje racje niezrozumiałe dla rozumu, zdaje się nie tracić na aktualności. A jednak… jest Ewangelia i to stwierdzenie Jezusa, że Jego naukę zachowuje ten, kto Go kocha. I nie należy się dziwić. Porządek spraw Bożych to zaangażowanie serca i rozumu, po prostu: całego człowieka. Nie da się nimi żyć połowicznie, częściowo. Nie wystarczy zrozumieć wolę Boga, trzeba ją jeszcze pokochać. To wówczas dochodzi do spotkania człowieka z Chrystusem. A dokonuje się ono zawsze w Duchu Świętym.

 • albert
  30.04.2018 09:37
  Miłość nie jest uczuciem! Nie da się wykonywać Woli Ojca, jeżeli się jej nie rozumie! Dopiero kiedy zrozumie się Wolę Ojca, rozumie się co to jest miłość. Aby zrozumieć Wolę Ojca, potrzeba znać prawdę o tym świecie (rzeczywistość i zasady jej funkcjonowania) w jakimś dostatecznym zakresie. Takie poznanie odbywa się w czasie życia na swój koszt, czyli z własnej pracy. Optymalnymi warunkami poznania prawdy o tym świecie, jest życie w sprawiedliwości, bo wtedy większość ludzi żyje z własnej pracy. Trzeba też odkłamać język, aby poszczególne słowa miały precyzyjne odniesienie do rzeczywistości (prawdy) której dotyczą.
  doceń 0
 • gośc
  30.04.2018 10:25
  Ale Ksiądz poprzekręcał słowa Jezusa! Jezus nie powiedział, że "Jego naukę zachowuje ten, kto Go kocha", ale odwrotnie, że "Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje ", czyli że zachowywanie przykazań świadczy o miłości człowieka do Boga.
  Na pozór zdanie Księdza jest bardzo podobne do słów Jezusa, ale wnioski są całkowicie odmienne. Proszę nie wprowadzać internautów w błąd.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy