Słowa Najważniejsze

Czwartek 9 lutego 2023

Czytania »

ks. Tomasz Koryciorz

|

09.02.2023 00:00 GN 5/2023 Otwarte

Uchwyciła się resztek nadziei i zawierzyła obcemu

Mk 7, 24-30

Jezus udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, nie mógł jednak pozostać w ukryciu. Zaraz bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, padła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka z pochodzenia, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki.

I powiedział do niej Jezus: «Pozwól wpierw nasycić się dzieciom, bo niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom».

Ona Mu odparła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jedzą okruszyny po dzieciach».

On jej rzekł: «Przez wzgląd na te słowa idź; zły duch opuścił twoją córkę». Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku; a zły duch wyszedł.

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Przyszła, padła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka z pochodzenia, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki.
Mk 7,25-26

Ewangelia z komentarzem. Uchwyciła się resztek nadziei i zawierzyła obcemu
Gość Niedzielny

Święty Benedykt w swojej Regule tak naucza o modlitwie: „Jeśli ludziom możnym pragniemy przedstawić jakąś sprawę, ośmielamy się czynić to jedynie z najgłębszą pokorą i szacunkiem. Z o ileż większą pokorą i czystszym oddaniem musimy zanosić nasze prośby przed oblicze Boga, Pana wszechświata! A i to należy wiedzieć, że nie wielomówstwo, lecz tylko czystość serca i łzy skruchy zasługują w oczach Boga na wysłuchanie”. W spotkaniu Syrofenicjanki z Jezusem cierpienie, miłość i czystość intencji stają się językiem rozmowy. Ten, który przyszedł uzdrowić serce człowieka, widzi je w postawie i słowach kobiety. Ona uchwyciła się resztek nadziei i zawierzyła obcemu. A ten, który wydawał się tak niedostępny, staje się bliski dzięki jej pokorze.