Nowy numer 11/2024 Archiwum

Znicze w Auschwitz

Setki zniczy zapłonęło w dniu Wszystkich Świętych w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Zapalają je głównie mieszkańcy Oświęcimia; są wyrazem hołdu i pamięci o ofiarach.

Tradycyjnie najwięcej kwiatów i zniczy złożyli przed Ścianą Straceń przy bloku 11. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu co najmniej kilka tysięcy osób, głównie Polaków. Znicze stanęły także przy ruinach krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau.

Znicze stanęły także przy ruinach krematoriów i pomniku ofiar obozu w byłym Auschwitz II - Birkenau, a także na zbiorowej mogile więźniów położonej nieopodal byłego Auschwitz I. Spoczywa tam blisko 500 osób uśmierconych przez Niemców w ostatnich dniach funkcjonowania obozu, a także zmarłych tuż po wyzwoleniu.

W niedzielę 6 listopada w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau odprawiona zostanie Droga Krzyżowa w intencji ofiar niemieckich obozów i radzieckich gułagów. Nabożeństwo odprawiane jest od ponad 30 lat, zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo upamiętnia pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. 7 czerwca 1979 roku polski papież sprawował mszę świętą w byłym Auschwitz II - Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, dwa lata później utworzono Auschwitz II - Birkenau, które stało się miejscem masowej zagłady Żydów. W obozie zgładzono co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze