Nowy numer 14/2020 Archiwum

Kard. Nycz: Nie można zamknąć Kościołowi ust

Nie można zamknąć Kościołowi ust do głoszenia Ewangelii - powiedział w środę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w Sanktuarium św. Stanisława Kostki podczas mszy św. odprawionej w 27. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Kardynał dodał, że ksiądz Jerzy Popiełuszko wiedział dobrze o tym, iż musi głosić Ewangelię i że ma do tego prawo. "Tylko naród wolny, miłujący prawdę, może trwać i tworzyć dla przyszłości" - podkreślił.

"Kiedy dzisiaj w niektórych środowiskach dostrzegamy próby powrotu do tworzenia getta dla Kościoła, dla chrześcijan, dla katolików - tego nowego getta - kiedy jesteśmy świadkami prób prywatyzowania wiary, prywatyzowania religii, trzeba nam wracać do słów dzisiejszej Ewangelii: +nie bójcie się, będą was prześladować+" - mówił kard. Nycz.

Metropolita dodał, że prześladowania stanowią "normalny kontekst życia Kościoła". "Dlatego nie lękamy się tego, nie lękamy się także wtedy, kiedy czytamy na łamach gazet tytuły +jak zeświecczyć państwo+, czy +jak usunąć wartości duchowe i etyczne ze sfery życia społecznego+" - mówił.

Kard. Nycz zwrócił się też do zgromadzonych z apelem: "idźmy zwyciężać zło dobrem i bądźmy ufni i pewni, że z nami jest Jezus Chrystus".

Msza koncelebrowana przez kard. Nycza została odprawiona w dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

« 1 »

Polecamy

 • ixi
  20.10.2011 08:45
  Ja chciałbym, aby biskupi mieli jaja i nie zamykali Kościołowi ust. Nie są nam potrzebni leniwi tchórze tylko mężowie boży.
  doceń 0
 • karimenoi
  20.10.2011 10:32
  Mogą mi się nie podobać - i nie podobają - agresywne próby usunięcia wszelkich oznak związanych z duchowością ze sfery publicznej (należącej do wszystkich - wierzących i niewierzących). To, co mnie martwi jednak najbardziej, to język, jakim posługują się hierarchowie w komentowaniu problemu (bardziej więc chodzi o to jak, a nie co mówią). Dla mnie prześladowani są chrześcijanie w Indiach, w Egipcie, gdzie ludzi się morduje, w kościołach podkłada się bomby, za posiadanie Biblii wsadza się do więzienia, itp. Dla mnie więc nazywanie "prześladowaniem Kościoła" tego, z czym mamy obecnie do czynienia w Polsce, jest obrazą dla ludzi, których wolność, zdrowie i życie są codziennie zagrożone z powodu wyznawanej wiary w Jezusa Chrystusa.
  doceń 7
 • KrzysiekZ
  20.10.2011 10:57
  Pięknie powiedziane. Gdyby jeszcze zastosować to w praktyce. Byłoby pieknie.
  doceń 1
 • komentator
  20.10.2011 13:14
  Prześladowania mogą być w różnym natężeniu. Bp. patrzy w przyszłość, dziś zaczyna sie od usuwania krzyży... jutro... ROZUMIECIE???
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama