Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Izrael: Dlaczego atakują chrześcijan?

Seria ataków dokonanych ostatnio w Izraelu na arabskie, tak chrześcijańskie, jak i muzułmańskie, cmentarze i miejsca kultu, niepokoi katolickich ordynariuszy Ziemi Świętej

Wydali oni 8 października oświadczenie, w którym przypominają odpowiedzialność państwa za bezpieczeństwo wszystkich, szczególnie gdy chodzi o miejsca kultu.

Nowe incydenty, których sprawcami są wprawdzie nieliczni ekstremiści, nie ograniczają się tylko do jednego miejsca. Objęły Galileę i Jafę. Te zbrodnicze akty „nie mają nic wspólnego z religią i nie służą interesom państwa. Zagrażają bezpieczeństwu i pokojowemu współżyciu obywateli” – stwierdzają biskupi. Potępiając je, odwołują się do odpowiedzialności wszystkich instytucji, a zwłaszcza państwa. Wyrażają nadzieję, że władze Izraela nie ograniczą się tylko do potępiania ataków i składania solidarnościowych wizyt w sprofanowanych miejscach. Winny one podjąć poważne kroki celem ukarania winnych i wychowywania obywateli do szacunku dla religijnego pluralizmu. Zwierzchnicy wspólnot katolickich obecnych w Izraelu pragną budowania społeczeństwa, w którym religie będą odgrywać konstruktywną rolę. Dlatego modlą się o Boże natchnienie dla władz i całej ludności, a zwłaszcza dla tych, którzy skłaniają się do przemocy i profanowania miejsc sakralnych.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy