Nowy numer 13/2024 Archiwum

Widzieliśmy przebudzenie

Radośni, rozśpiewani i tańczący, skupieni na medytacji nad słowami rekolekcyjnych nauk i podczas lekcji biblijnej ekonomii – bielszczanie mocno przeżywali dziesiąte już spotkanie z Ewangelią. Najważniejsze były świadectwa.

Kapłani i świeccy, artyści, dziennikarze i ekonomiści zachęcali ich zgodnie, by wzięli sobie do serca wezwanie-obietnicę: – Wstań, który śpisz, a zajaśnieje ci Chrystus! Od dziesięciu lat Tydzień z Ewangelią jest dla mieszkańców miasta ważną propozycją kulturalnego i duchowego rozwoju. – Czekamy na niego i staramy się nie opuścić żadnego z punktów programu – przyznawali uczestnicy kolejnych ewangelizacyjnych spotkań, koncertów, rekolekcji.

Dla organizatorów tego przedsięwzięcia: Wydziału do spraw Ewangelizacji bielskiej Kurii Diecezjalnej, wspieranych przez władze miasta Bielsko-Biała te słowa wypowiadane przez uczestników jubileuszowej edycji Tygodnia mogą być najlepszym podsumowaniem starań, jakie od lat wkładają w jego przygotowanie – by ewangelizacyjny Tydzień był naprawdę wyjątkowy. Tegoroczne ewangelizowanie swoim patronatem objęli: biskup Tadeusz Rakoczy i Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.

Moc dobrych natchnień

Wypracowana w ostatnich latach formuła organizacyjna Tygodnia z Ewangelią świetnie sprawdziła się i tym razem. Różnorodne formy spotkań skutecznie przyciągały uczestników w różnym wieku. Nie przeszkadzały nieraz trochę zaskakujące tytuły w rodzaju: „Jak mieć więcej i być zadowolonym?” – dla spotkania przybliżającego biblijną naukę o finansach, czy „Wstań! Walcz wojowniku” – na koncercie dla młodych w wykonaniu zespołu „Maleo Reggae Rockers”. Był tradycyjny już „Duchowy fitness”, ale i Msze święte z modlitwą o uzdrowienie oraz prowadzone równocześnie w trzech kościołach rekolekcje ewangelizacyjne.

Doświadczeni organizatorzy doskonale wiedzą, że próbując wyrwać z rutyny wiary, nie sposób przecenić wymowy autentycznego świadectwa. Toteż świadków duchowego przebudzenia nie brakowało. Porywała śpiewająca siostra Anna Bałchan i wodzirej zabawy z dziećmi – Bartek Sobieraj. Spore grono słuchaczy zachęcali swoim przykładem i poczuciem humoru redaktorzy „Gościa Niedzielnego”: Franciszek Kucharczyk i Marcin Jakimowicz, choć całkiem serio tłumaczyli, jak doświadczają realnej obecności Boga w swoim życiu. Te słowa o własnym przeżywaniu wiary, najwięcej dały do myślenia i prowokowały do kolejnych pytań. A obudzonym nie chciało się wychodzić, choć spotkanie dobiegło końca.

Narodzone na nowo

Podczas koncertu w BCK-u wystąpiły Beata Bednarz i Monika Kuszyńska – i one dały wymowne świadectwo swego przebudzenia. Kiedy razem zaśpiewały tytułową piosenkę „Nowa rodzę się”, Franciszek Kopczak, jeden z organizatorów, który poprowadził podczas koncertu krótką rozmowę z piosenkarkami, tego właśnie, czyli nowych narodzin, życzył słuchaczom. – Poznałam Pana Boga, kiedy byłam małym dzieckiem, ale ten obraz był trochę wykrzywiony – wydawał mi się taki groźny. W moim sercu była jednak tęsknota. Później usłyszałam krótkie słowo o Bożej łasce, o Bożej miłości. Uwierzyłam wtedy i wierzę do teraz. A droga z Panem Bogiem jest zupełnie inna. Mam takie same problemy, takie same smutki, ale kiedy stoi za mną Pan Bóg, życie staje się zupełnie inne. To tak, jakby wyjść z ciemności na oświetloną scenę... – mówiła promiennie uśmiechnięta Beata Bednarz, a razem z nią śpiewała publiczność, wypełniająca salę BCK do ostatniego miejsca.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza