Nowy numer 15/2024 Archiwum

Obrona życia kosztuje posłów PO 1000 zł?

O postawie kilkunastu posłów Platformy Obywatelskiej, którzy wbrew dyscyplinie klubowej głosowali za projektem nowej ustawy antyaborcyjnej, pisze LifeSiteNews – największy na świecie portal internetowy, monitorujący wydarzenia dotyczące ochrony życia.

Podano w nim, że posłom tym, którzy zagłosowali za odesłaniem antyaborcyjnego projektu obywatelskiego do dalszych prac w komisjach lub wstrzymali się od głosu, grozi kara pieniężna w wysokości 1000 zł.

Witryna bardzo szczegółowo opisuje to, co się dzieje w Polsce, jeśli chodzi o losy projektu ustawy zakazującej zabijania nienarodzonych, zachęcając często czytelników do modlitwy za to dzieło.

W rozmowie z LSN poseł Jacek Tomczak wyjaśnił, że głosował przeciwko odrzuceniu projektu broniącego życia, gdyż projekt ten poparło ponad 600 tys. obywateli. „Jako konserwatysta nie mogę głosować wbrew swemu sumieniu, szczególnie jeśli dotyczy to prawa do życia najbardziej niewinnych i bezbronnych istot ludzkich” – dodał parlamentarzysta.

Podobnie swą postawę tłumaczy poseł Mirosław Pluta. „Moim zdaniem, nie powinno być dyscyplin w sprawach światopoglądowych” – zaznaczył. Przyznał też, że chciał być wierny apelowi Jana Pawła II, wypowiedzianemu 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu. Papież Polak mówił wtedy m.in.: „I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia”.

31 sierpnia Sejm w drugim czytaniu odrzucił obywatelski projekt ustawy, zaostrzający przepisy aborcyjne. Projekt przepadł różnicą pięciu głosów. Za jego odrzuceniem opowiedziało się 191 posłów, 186 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Siedemnastu posłów PO, którzy złamali dyscyplinę klubową i opowiedzieli się za odesłaniem projektu obywatelskiego do dalszych prac w komisjach lub wstrzymali się od głosu, ma zapłacić karę pieniężną w wysokości 1000 zł.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama