Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ludzie nie mają wpływu na klimat

Z symulacji jaką przeprowadzili naukowcy z laboratorium cząstek elementarnych CERN w Szwajcarii, wynika, że to nie produkowane przez przemysł aerozole, tylko promieniowanie kosmiczne ma główny wpływ na formowanie się chmur. A to oznacza, że dotychczasowe modele klimatyczne trzeba mocno poprawić.

Dotychczas uważano, że aerozole, czyli drobne cząstki znajdujące się w atmosferze są tym, co powoduje powstawanie chmur. Wokół takiej cząstki zanieczyszczenia gromadziły się cząsteczki wody, później więcej cząsteczek i tak… powstawały chmury. Ich wpływ na klimat jest ogromny. Niektóre chmury odbijają promienie słoneczne z powrotem w kierunku przestrzeni kosmicznej, inne zatrzymywały ciepło na Ziemi. Choć z wielkim trudem, w ostatnich latach w modelach zmian klimatu coraz częściej mechanizm powstawania chmur zaczynał być brany po uwagę (wcześniej z powodu trudności zagadnienia, chmur nie symulowano). Teraz tą wiedzę, trzeba poważnie zrewidować. Z badań międzynarodowej grupy badaczy wynika, że aerozole, w tym te produkowane przez przemysł w bardzo niewielkim stopniu wpływają na powstawanie chmur. Czynnikiem głównym jest promieniowanie kosmiczne, na które człowiek nie ma żadnego wpływu.

Promieniowanie kosmiczne, to naładowane elektrycznie cząstki, które pochodzą z powierzchni Słońca i centrum naszej galaktyki. Ilość tych cząstek jest zmienna, dlatego zmienna jest także ilość chmur na niebie, a co się z tym wiąże także pogoda.

Pracami naukowców w CERNie kierował fizyk, dr Jasper Kirkby, a wyniki badań jego grupy opublikował tygodnik Nature.

« 1 »

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka