O konieczności odnowy kultu Serca Jezusa i prorockiej wymowie encykliki Dilexit nos mówi o. Robert Więcek SJ, dyrektor Sekretariatu Krajowego Apostolstwa Modlitwy.
Magdalena Dobrzyniak: Czy wiara potrzebuje serca?
o. Robert Więcek SJ: Powiem więcej – to wiara potrzebuje serca, a nie serce wiary. Wiara bez serca jest jak kamień noszony w kieszeni albo ciężar ponad nasze siły, który musimy dźwigać. Wiara bez serca przekształca się w nadmierną, wręcz chorą koncentrację na przestrzeganiu przykazań, odhaczaniu modlitw, staje się ciężarem niewolnika. A niewolnik w dłuższym dystansie nie wytrzymuje jarzma. Nie ma serca albo, jak mówi Biblia, ma serce z kamienia. Człowiek, który dojrzewa w wierze, musi mieć serce. Nie ma innej możliwości.
Czym jest to serce, o którym teraz mówimy? Serce potocznie kojarzy się przecież z uczuciowością, romantycznymi uniesieniami, z emocjami, a więc z czymś nietrwałym, niestabilnym.
Dzisiaj świat definiuje serce właśnie w taki sposób, jak to opisałaś. Rozhuśtane emocje, romantyczne uniesienia. Pojęcie serca jest dziś spłycone. A my mówimy o sercu jako przestrzeni, w której ziszcza się wszystko. Tu dokonują się nasze wybory. Oczywiście to też przestrzeń, w której działają uczucia, bo to jest ludzkie. Nie jesteśmy automatami. Serce jest przestrzenią, która obejmuje całego człowieka. Pamiętasz ten fragment z 1 Listu do Koryntian, w którym św. Paweł mówi, że jesteśmy mistycznym Ciałem Chrystusa i stanowimy jedno ciało, które ma wiele członków? Tak naprawdę to ciało może właściwie funkcjonować dopiero wtedy, kiedy ma zdrowe serce. Mówimy więc o sercu jako o przestrzeni, w której dokonuje się to, co stanowi o mnie jako człowieku i jako osobie, która wybiera drogę wiary. Serce to centrum dowodzenia, sztab generalny. Przestrzeń, która gromadzi wszystkie nitki, ściąga je w jeden węzeł.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak
Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).