Jakie dary mają chrześcijanie niekatolicy i co stało się z „heretykami” – na te i inne pytania odpowiada ekumenista, ks. prof. Przemysław Kantyka.
Franciszek Kucharczak: Mija 30 lat od wydania encykliki Ut unum sint. Jan Paweł II przedstawia tam dążenie do jedności chrześcijan jako trwałe i nieodwracalne zobowiązanie Kościoła katolickiego. Czy więc katolik musi uznawać ekumenizm za właściwą drogę?
ks. Przemysław Kantyka: Dobrze byłoby odwrócić perspektywę i popatrzeć na dzieło ekumeniczne nie od strony pojedynczego chrześcijanina, ale od strony Chrystusa. To On modlił się o jedność braci, którzy są Jego uczniami. Jeżeli więc my, chrześcijanie różnych wyznań, uznajemy, że naszym podstawowym wzorem, przewodnikiem i punktem dojścia jest Chrystus, to będziemy starali się pełnić Jego wolę, a nie zastanawiać się, czy podoba nam się to, co proponuje Kościół. Wtedy zobaczymy, że ekumenizm jest dziełem Bożym, którego pragnie sam Chrystus.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Franciszek Kucharczak
Dziennikarz działu „Kościół”, teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”.