Podkreślenie bliskości z Chrystusem, który nas łączy, i jedności w wierze, której szczególnym symbolem jest Credo, uwydatnienie wspólnej modlitwy i pracy nad dziełem, którego głównym sprawcą jest Duch Święty, powołanie się na dzieło poprzednich papieży, od św. Jana XXIII do Franciszka, nacisk na relacje braterstwa, na synodalność – to główne akcenty ekumenicznego programu Leona XIV. Pisze o tym w komentarzu dla KAI ks. dr. hab. Sławomir Pawłowski SAC, kierownik Sekcji Ekumenizmu na KUL i sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, do wczorajszego przemówienia nowego papieża do przedstawicieli niekatolickich Kościołów i wspólnot kościelnych, a także religii niechrześcijańskich, którzy wzięli udział w inauguracji jego pontyfikatu.
Leon XIV o ekumenizmie i dialogu międzyreligijnym (19 maja 2025)
Publikujemy komentarz ks. Pawłowskiego:
Pierwsze wystąpienia nowego papieża są szczególnie studiowane. Oczekuje się od nich, i słusznie, że są programowe. Tak można spojrzeć na pierwsze przemówienie Leona XIV w całości poświęcone ekumenizmowi oraz dialogowi międzyreligijnemu.
Podkreślenie bliskości z Chrystusem, który nas łączy, i jedności w wierze, której szczególnym symbolem jest Credo, uwydatnienie wspólnej modlitwy i pracy nad dziełem, którego głównym sprawcą jest Duch Święty, powołanie się na dzieło poprzednich papieży, od św. Jana XXIII do Franciszka, nacisk na relacje braterstwa, na synodalność – to główne akcenty ekumenicznego programu Leona XIV.
W odniesieniu do relacji z wyznawcami religii niechrześcijańskich Leon XIV powołuje się na deklarację Nostra aetate II Soboru Watykańskiego, która ciągle powinna być realizowana. Wspólne dziedzictwo duchowe chrześcijan i żydów, szacunek i wzajemne poznanie są tutaj ciągle aktualne. Rosnąca kultura dialogu i braterstwa z muzułmanami, troska o pokój i poszanowanie wspólnych wartości, mają służyć budowaniu bardziej pokojowego świata.
Nawet jeśli te wszystkie elementy są kontynuacją dzieła poprzednich papieży, w ustach nowego papieża nabierają świeżości. „Ekumeniczny potencjał” Leona XIV ma dodatkowy atut – jego motto biskupie, i zarazem papieskie: In Illo uno unum. To wyrażenie św. Augustyna przypomina, że choć jest nas wielu, w Nim jednym – to znaczy w Chrystusie – stanowimy jedno. „Jedność zawsze była faktycznie moją stałą troską”, powiedział Leon XIV.
Sławomir Pawłowski SAC