Inauguracja pontyfikatu Leona XIV. Jaka jest kolejność wydarzeń i znaczenie dzisiejszej uroczystości

Mimo że papież swój urząd obejmuje tuż po ogłoszeniu wyników głosowania kardynałów elektorów podczas konklawe, to za oficjalny początek nowego pontyfikatu uznaje się Mszę św. inauguracyjną. To ważny dzień z wielu powodów.

Karol Białkowski Karol Białkowski

|

18.05.2025 07:40 GOSC.PL

dodane 18.05.2025 07:40
0

Uroczystość rozpocznie się o 10.00 na Placu św. Piotra w Rzymie. Według zapowiedzi watykańskich mediów weźmie w niej udział ponad 150 delegacji z całego świata. Wśród nich będzie również prezydent Andrzej Duda z małżonką. Zanim rozpocznie się Msza św., papież Leon przez godzinę będzie przemieszczał się po sektorach, by pozdrowić wszystkich pielgrzymów, którzy przybędą na inaugurację.

Zapraszamy na naszą transmisję (od 9.00)

Msza św. inauguracyjna ma wyjątkowy charakter. Obrzędy wstępne niedzielnej celebracji odbędą się w Grotach Watykańskich przy grobie św. Piotra. Leon XIV wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzyma się tam na modlitwie i okadzi grób. Potem dwaj diakoni przeniosą w procesji paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, aby złożyć je na ołtarzu celebracji na Placu Świętego Piotra. Insygnia zostaną nałożone Leonowi XIV po proklamacji Ewangelii (w językach łacińskim i greckim) przez trzech kardynałów trzech stopni (biskupi, prezbiterzy i diakoni) z różnych kontynentów.

Czym są i jaką mają symbolikę? Nakładany na ramiona paliusz to prosty pas wykonany z białej wełny przypominający literę "Y". Jest ozdobiony sześcioma krzyżami z czarnego jedwabiu i trzema szpilkami, które symbolizują trzy gwoździe krzyża Chrystusa. Paliusz jest wykonany z białej wełny, co symbolizuje dobrego pasterza oraz ukrzyżowanego dla zbawienia ludzkiego Baranka. Wełna baranka odnosi się do zagubionej, chorej lub słabej owcy, którą pasterz bierze na swoje ramiona i zanosi do wód życia.

czytaj nasze publikacje o papieżu Leonie XIV

Pierścień Rybaka to symbol władzy papieskiej. Jest na nim wizerunek św. Piotra z kluczami i siecią. Pierścień ma szczególne znaczenie, bowiem uwierzytelnia wiarę i symbolizuje powierzony św. Piotrowi obowiązek utwierdzania w niej braci. To bezpośrednie nawiązanie do apostoła Piotra, który uwierzył Jezusowi, zarzucił sieci i wyciągnął na brzeg mnóstwo ryb. To był cud. Symbol ten odnosi się do współczesnego Kościoła. Następcy apostołów mają wypływać na morze historii i zarzucać sieci, aby głosząc Ewangelię pozyskiwać dla Chrystusa, do życia wiecznego mężczyzn i kobiety.

czytaj dalej pod zdjęciem

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV. Jaka jest kolejność wydarzeń i znaczenie dzisiejszej uroczystości   Pierścień Rybaka przygotowany dla Leona XIV. Vatican Media

Przyjęło się, że homilie wygłaszane przez kolejnych papieży podczas Mszy św. inauguracyjnych mają charakter programowy. Co to oznacza? Zwykle nowy biskup Rzymu nakreśla w nich wyzwania, jakie stoją przed Kościołem powszechnym oraz swoje plany. Całą homilię Ojca Świętego Leona XIV opublikujemy po zakończeniu transmisji Mszy św.

Warto też wiedzieć, że dzisiejsza inauguracja nawiązuje do znanej jeszcze w XX w. koronacji papieskiej. Ostatnia taka uroczystość odbyła się w 1963 roku, a koronowanym był papież Paweł VI. Do tego czasu kolejnym biskupom Rzymu nakładano na głowę potrójną koronę papieską - tiarę. Słowa które towarzyszyły temu aktowi brzmiały:

"Przyjmij tę tiarę ozdobioną trzema koronami i wiedz, że tyś Ojcem książąt i królów, władcą świata, Wikariuszem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa którego jest cześć i chwała na wieki wieków".

Ciekawe może być to, że koronację ostatecznie zniosła konstytucja apostolska Universi Dominici gregis. Było do dopiero w 1996 roku, a autorem dokumentu był św. Jan Paweł II.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Białkowski Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.