Twarzą do świata. Pierwsze myśli po wyborze nowego papieża

Kiedy Leon XIV wypowiedział słowa: „Zło nie zwycięży”, nie brzmiało to jak okrągłe kościółkowe gadanie. Raczej jak słowa człowieka, który naprawdę nie boi się współczesnego świata i pokornie, ale odważnie, zwraca się twarzą do niego; który na własne oczy oglądał zło niszczące ludzi, ale i działanie Zmartwychwstałego Chrystusa, które jest siłą większą, niż wszelkie zło.

Nieco speszony uśmiech, łzy wzruszenia, pierwsze przemówienie, wybrane imię i strój w jakim wyszedł do ludzi. To za mało, żeby snuć przewidywania i prognozy, ale wystarczająco, żeby podzielić się pierwszymi wrażeniami i myślami.

Pierwszy papież z USA, ze świata zachodniego z wszystkimi tego konsekwencjami, a jednocześnie kolejny Następca św. Piotra związany z peryferiami Ameryki Łacińskiej. Intelektualista, kanonista, matematyk, a jednocześnie wrażliwy duszpasterz rozumiejący problemy globalnego Południa. Augustianin, zatem drugi z rzędu zakonnik na Stolicy Piotrowej. Z doświadczeniem zarządzania własnym zakonem i strukturami kurialnymi (w tym watykańskimi), ale sercem, przede wszystkim i przez cały czas, misjonarz pragnący iść tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Postulujący zmianę w stylu myślenia o strukturach kościelnych i roli kobiet (i podejmujący w tym kierunku realne kroki), całym sercem synodalny, a jednocześnie podkreślający wagę tradycyjnej nauki moralnej. W tym wszystkim przede wszystkim człowiek uważnie słuchający, nakierowany na drugiego człowieka, zwłaszcza najbardziej ubogiego i wykluczonego, oraz na utożsamiającego się z nim Jezusa Chrystusa. Z tych pierwszych, szczątkowych danych znanych jeszcze sprzed wyboru (wszak Robert Prevost był wymieniany wśród papabili) wyłania się obraz człowieka o otwartej głowie, szerokich horyzontach, i przede wszystkim, wielkim sercu. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dominik Dubiel SJ Dominik Dubiel SJ Jezuita, muzyk. Absolwent filozofii na jezuickiej Akademii Ignatianum, Edukacji artystycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.