ISW: Rosja jest przeciwna jakimkolwiek mechanizmom nadzorczym rozejmu

Bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie .

Rosja jest i zapewne pozostanie przeciwna jakimkolwiek mechanizmom nadzorowania ewentualnego rozejmu, bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie - napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Według ISW Rosja opóźnia rozmowy o kompleksowym zawieszeniu broni zapewne dlatego, że odrzuca amerykańską propozycję pokojową.

Amerykański think tank pisze, że specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy generał Keith Kellogg przyznał we wtorek, iż największą przeszkodą w ustanowieniu pokoju na Ukrainie jest sprzeciwianie się przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina 30-dniowemu zawieszeniu broni.

Kellogg zwrócił uwagę, że siły rosyjskie nie utrzymały swoich pozycji na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, nie były w stanie dotrzeć do Kijowa ani Odessy i w szybkim tempie tracą żołnierzy. Analitycy ISW podkreślają, że konkluzje te są zgodne z ich opinią, że sytuacja Rosji na polu walki pogorszyła się w porównaniu z 2022 r.

ISW przypomina też, że wiceprezydent USA J.D. Vance oznajmił w środę, iż Rosja domaga się spełnienia "pewnych warunków" i "ustępstw, aby zakończyć konflikt", ale zdaniem władz Stanów Zjednoczonych "chce za dużo".

Kellogg zaznaczył przy tym, że Ukraina zgodziła się na kompleksowe zawieszenie broni na morzu i lądzie oraz w powietrzu na co najmniej 30 dni i jest gotowa zgodzić się na porozumienie, które będzie wymagało zarówno od Rosji, jak i Ukrainy wycofania się na 15 km od obecnej linii frontu w celu ustanowienia 30-kilometrowej strefy zdemilitaryzowanej, która mogłaby podlegać monitoringowi.

Według Kellogga Wielka Brytania i "koalicja chętnych" pod przywództwem Francji są gotowe rozmieścić po prawej stronie Dniepru siły rozjemcze, która prowadziłyby monitoring i dbały o przestrzeganie zawieszenia broni.

Rosja - jak podkreślił ISW - konsekwentnie odrzuca jednak ideę rozmieszczenia na Ukrainie europejskich sił pokojowych.

"Rosja pozostaje wierna strategii przedłużania negocjacji pokojowych, aby osiągnąć zdobycze na froncie i spróbować uzyskać dodatkowe ustępstwa ze strony Stanów Zjednoczonych" - pisze ISW.

« 1 »