1 maja prezydent USA Donald Trump podpisał dekret powołujący komisję ds. wolności religijnej podczas międzywyznaniowej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym Białego Domu. W jej skład weszli m.in. kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku i biskup Robert E. Barron z Winona-Rochester w stanie Minnesota.
Biały Dom poinformował, że komisja, która będzie doradzać Biuru ds. Wyznań i Radzie ds. Polityki Krajowej, ma za zadanie opracować „kompleksowy raport na temat podstaw wolności religijnej w Ameryce, strategii zwiększania świadomości i realizowania pokojowego pluralizmu religijnego w Ameryce, aktualnych zagrożeń dla wolności religijnej oraz strategii ochrony i wzmacniania ochrony przyszłych pokoleń”, a niektóre z obszarów jej zainteresowania obejmują wybór szkoły i ochronę swobody sumienia.
Podczas tego wydarzenia Trump starał się przedstawić swoją administrację jako broniącą „ludzi wszystkich wyznań, ich wolności religijnej w kraju i za granicą”.
Niektóre decyzje polityczne administracji Trumpa zostały skrytykowane przez przywódców religijnych, być może najbardziej w kwestii imigracji. W styczniu arcybiskup Timothy P. Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, powiedział, że dekrety podpisane przez Trumpa w kwestiach takich jak migracja, środowisko i kara śmierci są „głęboko niepokojące”, chwaląc jednocześnie inny dekret dotyczący polityki gender.
Trump ubolewał nad nieobecnością na uroczystości kardynała Dolana, który przebywa w Rzymie, gdzie przygotowuje się do konklawe.
Natomiast w poście na komunikatorze X biskup Barron napisał: „Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi za powołanie mnie do Komisji ds. Wolności Religijnej. Wolność religijna w naszym kraju od dziesięcioleci jest głównym przedmiotem troski Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych i uważam, że moim zadaniem jest wniesienie perspektywy katolickiej nauki społecznej do prac Komisji, która stara się kształtować politykę publiczną w tej kwestii” – stwierdził bp Barron.
Na przewodniczącego komisji mianowano wicegubernatora Teksasu Dana Patricka, a na wiceprzewodniczącego dr. Bena Carsona, należącego do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Według informacji podanych przez biuro Patricka, wśród pozostałych członków komisji znaleźli się Ryan Anderson, prezes Centrum Etyki i Polityki Publicznej, pastor Franklin Graham, syn znanego baptystycznego kaznodziei Billy’ego Grahama, pastor Paula White oraz znana osobowość telewizyjna dr Phil McGraw.