Zapisane na później

Pobieranie listy

500 tys. młodych na Mszy otwierającej ŚDM

- Pól miliona młodych pielgrzymów z pięciu kontynentów wzięło udział w Mszy odprawionej we wtorek wieczorem na Placu Cibeles przez arcybiskupa Madrytu, Antonio Rouco Varelą, który oficjalnie zainaugurował 26. Światowe Dni Młodzieży w stolicy Hiszpanii.

PAP

dodane 17.08.2011 06:27
0

Towarzyszyło mu 800 biskupów z całego świata i 8 tysięcy księży.

Wobec postępującej laicyzacji Hiszpanii abp Rouco Varela odniósł się w homilii do chrześcijańskich korzeni tego kraju. "Główną cechą tożsamości Hiszpanii, jej kultury i sposobu bycia jest wiara chrześcijańska" - powiedział. "Hiszpania powstała w oparciu o wyraźne cechy dotyczące chrześcijańskiej wizji człowieka i życia, począwszy od zarania swojej historii (...) prawie dwa tysiące lat temu, wraz z pierwszym głoszeniem apostolskim" - dodał.

Abp Rouco Varela podkreślił, że "chrześcijańskie korzenie są nadal żywe i silne", kształtując życie społeczne, kulturalne i kontakty międzyludzkie.

Znaczna część homilii była poświęcona wspomnieniu o błogosławionym Janie Pawle II, "papieżu młodzieży", inicjatorze światowych spotkań młodych ludzi. "Z Janem Pawłem II zaczyna się nowy, nieznany dotychczas etap w relacji Następcy Piotra z młodzieżą; jest to relacja bezpośrednia, bliska, serdeczna, pełna wiary i nadziei, entuzjastyczna, radosna i pociągająca".

Abp Rouco Varela zaapelował do młodych ludzi, aby wzięli przykład z Jana Pawła II i dawali świadectwo o Chrystusie. "Dzisiejsza młodzież ma osłabione korzenie egzystencjalne z powodu gwałtownego relatywizmu duchowego i moralnego; nie znajduje solidnych podstaw do życia w aktualnej kulturze i społeczeństwie, a nierzadko nawet we własnej rodzinie" - powiedział.

"Globalizacja, nowe technologie, sieci społeczne, kryzys ekonomiczny itd. uwarunkowują was do tego, co dobre, i często do tego, co złe" - powiedział. "Kusi się was bardzo mocno do tego stopnia, że tracicie orientację na drodze życia: jakże nie będzie czasami słabnąć wasza wiara?" - podkreślił.

Według lidera opozycyjnej prawicowej Partii Ludowej, Mariana Rajoya, "w skomplikowanym świecie, w którym żyjemy, Światowe Dni Młodzieży mogą okazać się ciekawe dla wszystkich ludzi, bez względu na ideologię czy wyznanie. Ma to związek z ogólną percepcją naszej rzeczywistości, z potrzebą nadziei, punktów odniesienia, autorytetów".

Według danych rządowego Ośrodka Badań Socjologicznych (CIS), blisko 72 proc. Hiszpanów deklaruje się jako katolicy, jednak 60 proc. z nich przychodzi do kościoła tylko na takie wydarzenia jak ślub, chrzciny, pogrzeb lub komunia. Od 2009 r. w Hiszpanii zawiera się więcej cywilnych związków małżeńskich niż kościelnych.

1 / 1