Czy Starlink ma konkurencję?

Wojna na Ukrainie pokazała, jak ważny jest dostęp do własnej sieci internetu  satelitarnego. Należy się więc spodziewać, że rywalizacja w tym sektorze komunikacji znacznie przyspieszy.

O Elonie Musku można mieć różne opinie. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Wszyscy jednak są zgodni co do tego, że urodzony w Republice Południowej Afryki miliarder jest wizjonerem, który stworzył wiele projektów przełomowych dla rzeczywistości, w której żyjemy. Szczególnym polem, na jakim świętuje sukcesy, jest eksploracja kosmosu. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych kosmicznych projektów jest sieć satelitarna Starlink, zapewniająca dostęp do szybkiego internetu w takich miejscach, gdzie wcześniej o sieci można było jedynie pomarzyć.

Musk ze swoimi Starlinkami był pierwszy, jednak nie brakuje dziś osób, które chciałyby powtórzyć jego sukces, a w znacznym stopniu przyczynił się do tego przebieg wojny na Ukrainie. Na jakim etapie są prace rywali Starlinka i czy rzeczywiście sieć Elona Muska nie ma dziś realnej konkurencji?

Jak działa internet z kosmosu?

Na początek jednak wyjaśnijmy, czym w ogóle jest system satelitarny Starlink i jak działa. Podstawą całej koncepcji jest sieć tysięcy satelitów otaczających Ziemię, zawieszonych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pojedynczy satelita jest obiektem o niewielkich rozmiarach, wyposażonym w ogniwa fotowoltaiczne zapewniające energię ze Słońca i silnik umożliwiający korektę położenia satelity. Dodatkowym atutem jest system wykrywania zagrożenia ze strony kosmicznych śmieci, który w automatyczny sposób pozwala tak ustawiać obiekt, by uniknąć kolizji.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.