Ponad 200 artystów z całego świata i tysiące wiernych zgromadzonych w sanktuariach Bożego Miłosierdzia na sześciu kontynentach będą wołać o pokój i dziękować Jezusowi Miłosiernemu słowami św. Faustyny Kowalskiej podczas wydarzenia modlitewno-muzycznego w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Dzięki łączom telewizyjnym i internetowym Symfonia Miłosierdzia zabrzmi z Krakowa na cały świat.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Jan Mrowca. Podczas konferencji prasowej w Warszawie podkreślał on, że Symfonia Miłosierdzia nie jest dziełem jednego człowieka, ale wydarzeniem, wokół którego gromadzą się osoby świeckie pragnące odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka, który zachęca, by iść i głosić Miłosierdzie Boże światu. – Zaprosiliśmy na to wydarzenie cały Kościół i samego Ojca Świętego. Nie odmówił nam – opowiadał Jan Mrowca, który spotkał się z Franciszkiem na trzy dni przed tym, zanim papież trafił do szpitala. – Franciszek chce być z nami, chce się z nami modlić i obiecał swoją obecność w bazylice św. Piotra, przy grobie św. Jana Pawła II – relacjonował swoje spotkanie z papieżem, dodając, że wszyscy mają nadzieję, iż Franciszek będzie się modlił z uczestnikami wydarzenia.
W premierowym wykonaniu Symfonii Miłosierdzia 26 kwietnia w Łagiewnikach weźmie udział ponad 200 artystów z całego świata, chóry, schole, orkiestra i soliści, którzy w 16 różnych językach wykonają utwór do słów zaczerpniętych z „Dzienniczka” św. Faustyny.
– To będzie faktyczne budowanie mostów, czuwanie świata i modlitwa o pokój – zapowiada Jan Mrowca. Koncert i modlitwa opierać się będą na dwóch filarach: radości i dziękczynienia oraz błagania. – Na świecie toczy się obecnie 51 konfliktów, mamy kryzys polityczny, niepokoje społeczne. W odpowiedzi chcemy wołać: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd nie zwróci się do miłosierdzia Mojego”. Niech ten głos pójdzie w świat – dodaje.
Podczas spotkania z dziennikarzami s. Gaudia Skass ZMBM dzieliła się swoją przyjaźnią ze św. Faustyną, z którą – jak wyznała – często się kłóci. – Przez nią mam mnóstwo roboty, ale to jest takie zarobienie, które daje sens życia i pasję – wyjaśniała. Jej zdaniem, sekretarka Jezusa Miłosiernego „żyje w sercach ludzi na całym świecie jako ich siostra”. – Jezus dał jej wyzwanie, którego nikt by nie uniósł. Jej się udało, bo zaufała – argumentowała fenomen popularności św. Faustyny. – Odpowiedzią na problemy świata są słowa Jezusa: „Nie lękaj się, Ja jestem z tobą” – mówiła s. Skass. Jak dodała, świat dziś potrzebuje przede wszystkim świadectwa i autentyczności codziennego życia ludzi, którzy zaufali Bożemu Miłosierdziu.
Kompozytorem dzieła jest znany twórca muzyki filmowej Bartłomiej Gliniak. – To 21 pieśni podzielonych na segmenty zainspirowane przez niezwykły tekst św. Faustyny – opowiadał dziennikarzom, wyznając, że zaskoczyła go liczba poematów, które mistyczka z Łagiewnik zapisała w swoim „Dzienniczku”. Według jego idei, Symfonia Miłosierdzia ma być „wędrówką muzyczną po świecie”. W sobotni wieczór 26 kwietnia zabrzmi muzyka z różnych kontynentów, wykonywana m.in. na instrumentach etnicznych z Litwy, Szwecji, Ukrainy, Bliskiego Wschodu. – Styl muzyczny adresujemy do szerokiego grona słuchaczy, bo rozpoznamy tu muzykę filmową, symfoniczną, etniczną. Tworzymy utwór zróżnicowany, kolorowy, aby pokazać wielobarwność kultur, dźwięków, języków świata – zapowiada kompozytor, podkreślając, że wszyscy artyści gromadzą się w tym dziele „przy św. siostrze Faustynie”.
Do tego grona należy Joanna Słowińska. Pieśniarka mówiła, że możliwość udziału w Symfonii Miłosierdzia jest dla niej źródłem radości. – Cieszy mnie, że słowo, którym będę mówić, pochodzi od św. Faustyny. To duże wyzwanie, które rodzi emocje na granicy strachu. Modlę się do Boga: „Spraw, żebym nie powiedziała za dużo, żebym mogła przekazać to, co jest istotne w tym słowie” – opowiadała. Zmagająca się z ciężką chorobą nowotworową artystka podzieliła się także osobistym doświadczeniem Bożego Miłosierdzia. – Doświadczenie globalne jest takie, że nie byłoby nas, gdyby nie miłosierdzie Boga. Wiem, że jestem, że istnieję dzięki temu, że Bóg jest miłosierny. Ciężko choruję, ale w tej chorobie Bóg daje mi perspektywę życia – wyznała.
Duchowym opiekunem dzieła jest przeor klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie o. Mariusz Tabulski. – W tym przedsięwzięciu czuję się uduchowiony przez świeckich. Cieszę się, że mam teraz do czynienia – oprócz Kościoła instytucjonalnego – z ludźmi świeckimi, którzy sprawiają, że trochę inaczej zacząłem żyć. Dotyka mnie wewnętrznie, że poruszamy na nowo Kościół Bożym Miłosierdziem i chcemy opasać świat modlitwą – mówił.
„Gość Niedzielny” jest partnerem medialnym Symfonii Miłosierdzia. Wydarzenie realizowane jest przez Fundację Terra Divina i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Jana Pawła II, miastem Kraków i Województwem Małopolskim.
Patronat sprawują: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji w Watykanie, nuncjusz apostolski w Polsce, Konferencja Episkopatu Polski, Archidiecezja Krakowska, Fundacja Jana Pawła II w Watykanie, kanał internetowy Blisko Rahamim oraz kardynałowie Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i Grzegorz Ryś.
Modlitewne czuwanie rozpocznie się o 17.00 na placu przed sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Podczas telemostu pielgrzymi łączyć się będą modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia z Watykanem oraz sanktuariami w Tanzanii, Brazylii, na Filipinach, w Stanach Zjednoczonych i Australii.
„Gość Niedzielny” jest partnerem medialnym Symfonii Miłosierdzia.
Magdalena Dobrzyniak
Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).