Nowy numer 47/2020 Archiwum

Na ile języków przetłumaczono Biblię?

Biblia, w całości lub niektóre z jej ksiąg, została już przetłumaczona na 2527 języków świata. Poinformowała o tym Światowa Federacja Biblijna na łamach rocznika "Scripture Language Report". Jak zauważa biuletyn prasowy adwentystów z 25 lipca, Biblia jest najczęściej tłumaczoną książką wszech czasów.

Liczba tłumaczeń w 2010 r. wzrosła o 19 w porównaniu z rokiem poprzednim. Cała Biblia jest obecnie przetłumaczona na 469 języków, o 10 więcej niż w 2009 r. Nowy Testament jest dostępny w całości w 1231 językach świata, natomiast poszczególne księgi – w 827 językach. Według lingwistów, obecnie na świecie jest ok. 6500 żywych języków.
Większość tłumaczeń ukazała się w Azji i regionie Pacyfiku. Tam Księga Ksiąg jest dostępna w 1063 językach. Na drugim miejscu są tłumaczenia w Afryce (739 języków), następnie w Ameryce Północnej i Południowej (512) oraz w Europie i na Bliskim Wschodzie – ogółem 210 wersji językowych. W językach sztucznych, takich jak np. esperanto, istnieją trzy tłumaczenia Biblii.
Jednym z nowych, pełnych tłumaczeń Biblii jest jej wersja w języku Czuwaszów. Czuwasze zamieszkują Czuwaską Republikę Autonomiczną, sąsiadującą z Tatarstanem i Baszkirią. Są trzecią co do liczebności grupą etniczną w Kazaniu (1,2 proc.) i w większości należą do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych z siedzibą w brytyjskim Reading skupia 146 krajowych towarzystw biblijnyc

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama