Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ofiary wybuchów w Krakowie nie były przypadkowe

Policja opublikowała portrety pamięciowe podejrzewanych o podkładanie ładunków wybuchowych w Krakowie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że osoby poszkodowane nie były przypadkowe. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że wszystkie prowadziły jakieś interesy.

Ofiary wybuchów w Krakowie nie były przypadkowe   policja.pl Od końca czerwca w Krakowie doszło do czterech eksplozji ładunków wybuchowych domowej konstrukcji. Nagroda wyznaczona przez policję za pomoc w ujęciu sprawców wynosi już 30 tys. zł (wcześniej było to 20 tys. zł).

Krakowska prokuratura połączyła w poniedziałek do wspólnego prowadzenia śledztwa dotyczące wybuchów z 29 czerwca przy ul. Siarczanej i Jeleniogórskiej oraz z niedzieli przy ul. Krymskiej. "Czynności wykonuje policja pod nadzorem prokuratury" - powiedziała PAP rzeczniczka prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska.

Policja rozpatruje dwie wersje: rozliczeń finansowych lub wymuszeń haraczu. "Na razie nie potwierdzam takich informacji. Z naszych informacji wynika, że prawdopodobnie krąg poszkodowanych osób nie jest przypadkowy" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Nad sprawą pracuje grupa ponad 20 policjantów, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz zespół prokuratorów.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, który nadzoruje m.in. policję, powiedział dziennikarzom, że ze wstępnych ustaleń wynika, że ładunki nie miały "wyrafinowanej konstrukcji, technologicznie były dość prymitywne". "Mam nadzieję, że sprawca lub sprawcy zostaną w najbliższym czasie wykryci i zatrzymani" - dodał.

Ofiary wybuchów w Krakowie nie były przypadkowe   policja.pl Policja, na podstawie zapisów z kamer monitoringu miejskiego opublikowała portrety pamięciowe mężczyzn, którzy mogą mieć związek z wybuchami.

W niedzielę 65-letni mężczyzna został ranny w wyniku wybuchu ładunku wybuchowego, znalezionego na posesji przy ul. Krymskiej w Krakowie. To kolejny w ciągu ostatnich trzech tygodni wybuch w Krakowie. Policja apeluje do mieszkańców okolicy, by nie dotykali przedmiotów znalezionych na posesjach.

14 lipca w wyniku eksplozji, do jakiej doszło w jednym z bloków mieszkalnych przy ulicy Skarżyńskiego w Nowej Hucie, ranny został 35-letni mężczyzna. Znalazł on paczkę przed drzwiami swojego mieszkania; w trakcie jej rozpakowywania nastąpił wybuch. Z ranami twarzy trafił do szpitala, ale jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Jak ustalono, rannemu kilka miesięcy temu grożono śmiercią. Ktoś miał także uszkodzić jego samochód; sprawy zostały umorzone.

29 czerwca w rejonie Borku Fałęckiego w Krakowie doszło do dwóch wybuchów, w których trzy osoby zostały ranne. Pierwsza eksplozja miała miejsce przy ul. Siarczanej, gdy 52-letnia właścicielka domu jednorodzinnego otwierała pilotem bramę garażu. Kobieta oraz jej 22-letni syn zostali ranni. Druga eksplozja nastąpiła przy ul. Jeleniogórskiej, gdy 55-latek próbował przenieść coś z piwnicy.

Wcześniej na terenie Borku Fałęckiego i Swoszowic doszło do serii podpaleń samochodów i garaży.

Tylko jednego ze zdarzeń - wybuchu przy ul. Skarżyńskiego - policjanci nie łączą z pozostałymi eksplozjami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama