Nowy numer 17/2024 Archiwum

Za darmo już było

Polska ma najdroższe autostrady na kontynencie. Mowa nie tylko o ich budowie, ale przede wszystkim eksploatacji. Od 1 lipca za wybrane przez Ministerstwo Infrastruktury drogi trzeba płacić. I to sporo.

Właśnie ruszył system poboru opłat zwany e-mytem. Dotyczy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Takie pojazdy (ciężarówki, autokary, busy, a nawet auta osobowe z przyczepą) muszą obowiązkowo być wyposażone w urządzenie rejestrujące (tzw. viaBOX), dzięki któremu przy wjeździe na płatny odcinek drogi będą odczytywane dane właściciela pojazdu i w zależności od długości przejazdu, będzie naliczana opłata. O jakie drogi chodzi? W zasadzie nie ma reguły. Lista płatnych odcinków została sporządzona przez Ministerstwo Infrastruktury. Wśród nich są autostrady, drogi ekspresowe i drogi krajowe. Ale nie wszystkie i nie we wszystkich województwach.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka