Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polsko-Rosyjski Kongres Mediów bez min. Zdrojewskiego

I Polsko-Rosyjski Kongres Mediów, który oficjalnie rozpocznie się w piątek we Wrocławiu, odbędzie się bez udziału ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Kongres organizuje Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Jak poinformowali w piątek PAP organizatorzy kongresu, Zdrojewskiego, który po skomplikowanym złamaniu nogi trafił do szpitala, zastąpi jeden z wiceministrów resortu kultury.

Wystąpienie ministrów kultury Polski i Rosji miało w piątek zainaugurować kongres. "Rosjanie przyjęli wiadomość o nieobecności ministra z dużym zrozumieniem" - powiedziała PAP jedna z organizatorek kongresu.

Zdrojewski w szpitalu spędzi najprawdopodobniej tydzień.

Według pełnomocnika ministra kultury ds. organizacji Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Sławomira Dębskiego, wrocławski kongres ma przede wszystkim stworzyć płaszczyznę komunikacji pomiędzy polskimi i rosyjskimi przedstawicielami mediów.

W piątek kongres ma otworzyć wystąpienie ministra kultury Rosji i wiceministra kultury Polski oraz odczytanie przesłania prezydentów obu krajów. Sesje, w których weźmie udział kilkudziesięciu przedstawicieli kultury, mediów, kościołów oraz polityków, będą poświęcone m.in. polityce zagranicznej Polski i Rosji, członkostwu Polski w UE w kontekście relacji z Rosją czy polskiej prezydencji. Uczestnicy będą również rozmawiać o zagadnieniach związanych z kulturą, religią czy społeczeństwem obu narodów. Cześć spotkań zostanie poświęcona kondycji mediów w obu krajach oraz obrazowi Polski i Rosji w mediach tych krajów.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia mają inicjować, podejmować i wspierać działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polską i Rosją. Ich zadaniem będzie prowadzenie badań naukowych i działalności wydawniczej, upowszechnianie wiedzy o stosunkach dwustronnych, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Placówki z siedzibami w Warszawie i Moskwie mają dysponować budżetami po około 1 mln euro rocznie.

Z inicjatywą powołania centrów wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Polski i Rosji, Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia 2010 roku, podczas wizyty prezydenta Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania placówek.

W Polsce ustawa o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia weszła w życie 19 kwietnia. Obecnie trwają prace administracyjne: rejestracja Centrum, otwarcie kont i przygotowanie siedziby w Polsce.

W Rosji czynności legislacyjne związane z powołaniem Centrum dobiegają końca. Na razie nie wiadomo, kiedy Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia rozpocznie swoją działalność. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że w budżecie federalnym na 2011 rok na ten cel zarezerwowano 1 mln euro. (PAP)

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama