Polski ksiądz oskarżony o przestępstwa seksualne wobec nieletnich w Wielkiej Brytanii

Ks. Piotr Glas został oskarżony o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey. Do sprawy odniosła się diecezja Portsmouth, w której obecnie pracuje kapłan.

W „Przesłaniu do wiernych świeckich i duchowieństwa” opublikowanym na stronie internetowej diecezji poinformowano, że od czasu, gdy diecezja została powiadomiona przez policję z Jersey o oskarżeniach wobec duchownego, ks. Glas – zgodnie z obowiązującymi procedurami kościelnymi – nie pełni posługi duszpasterskiej. Diecezja współpracuje z władzami państwowymi, a sprawa była zarządzana wewnętrznie przez diecezjalny zespół ds. ochrony.

Jednocześnie w komunikacie poinformowano, że do czasu zakończenia postępowania karnego nie będzie udzielać żadnych komentarzy. 

Diecezja w cytowanym "Przesłaniu" prosi o „objęcie modlitwą wszystkich zaangażowanych w cały ten proces”. Zdając sobie sprawę, że ta informacja dla wielu osób - szczególnie dla ofiar wykorzystania seksualnego - będzie bolesna, wyraża „serdeczny smutek z powodu każdego, kto doświadczył nadużyć w Kościele”, który „istnieje, aby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa”.

„Jesteśmy w pełni zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony każdemu zagrożonemu dziecku, młodemu człowiekowi i dorosłemu. W diecezji Portsmouth oraz w całym Kościele katolickim w Anglii i Walii obowiązują rygorystyczne standardy, zasady i procedury ochrony. Poważnie podchodzimy do wszelkich zarzutów dotyczących nadużyć i przekazujemy je policji oraz innym właściwym organom. Regularnie modlimy się za wszystkie ofiary przemocy i zachęcamy każdego, kto szuka wsparcia w związku z molestowaniem lub krzywdą doznaną w wyniku kontaktów z Kościołem katolickim, aby skontaktował się z diecezjalnym zespołem ds. ochrony” – kończy swoje „Przesłanie” podając adresy mailowe i telefony kontaktowe, pod którymi można zgłaszać krzywdę.

Ks. Piotr Glas ma 60 lat, pochodzi z Rabki-Zdroju. Od ponad 20 lat pracuje w Wielkiej Brytanii, w diecezji Portsmouth. Był proboszczem parafii pw. świętego Józefa w Reading a także diecezjalnym egzorcystą. Znany jest jako rekolekcjonista i autor książek. 15 października 2016 roku na Błoniach jasnogórskich w czasie Wielkiej Pokuty prowadził modlitwę o uwolnienie Polski od działania złego ducha.

Według informacji umieszczonych na stronie sądu w Jersey ks. Glas ma stawić się przed sądem 1 lipca w celu ustalenia warunków zwolnienia za poręczeniem. Jak informuje portal itv.com, ks. Glasowi postawiono osiem zarzutów rażącej nieprzyzwoitości wobec dziecka i dwa zarzuty nieprzyzwoitej napaści na dziecko. Sprawa została uznana za "zbyt poważną" dla sądu rejonowego i została przekazana do sądu królewskiego. Ks. Glas odpowiadać będzie z wolnej stopy, ale jest zobowiązany do pozostania na wyspie Jersey do czasu rozprawy, która odbędzie się 6 września. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ah/diecezja Portsmouth