Nowy numer 18/2024 Archiwum

Chiński pasztet

Chińskie konsorcjum Covec zrezygnowało z budowy fragmentów autostrady A2. Chińczycy wygrali przetarg, bo byli nierealnie tani. Kolejny raz jak na dłoni widać, że państwo jest słabe, a politycy nie myślą perspektywicznie.

Wpuściliśmy ich (Chińczyków) na rynek wielkich projektów inwestycyjnych w Unii Europejskiej, a tu taki pasztet. Powinni ratować renomę – stwierdził ostatnio minister spraw zagranicznych Radek Sikorski. Panie Ministrze, to nie ONI powinni ratować renomę, tylko rząd powinien się zastanowić, komu zlecił budowę autostrady, kto wygrał przetarg. Pasztet jest – tu pełna zgoda. A będzie jeszcze większy. Warszawa jest bodaj jedyną stolicą kraju należącego do Unii, która nie jest podłączona do systemu autostrad. Wygląda na to, że tak pozostanie jeszcze długo.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka