Szkoła bez smartfona – czy to możliwe?

Zakaz korzystania ze smartfonów na terenie szkoły przekłada się na poprawę stanu psychicznego dzieci i młodzieży – dowodzą kolejne badania. Czy w Polsce doczekamy się takich regulacji? I czy ten zakaz można wprowadzić bez przygotowania?

Trzy lata temu Norwegia dołączyła do krajów, które zakazują uczniom korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły. Zakaz objął wszystkie średnie szkoły w kraju. Kilka tygodni temu pojawiły się pierwsze badania, oceniające skuteczność nowej polityki. Wyniki brzmią bardzo zachęcająco: zaobserwowano znaczącą poprawę w zakresie zdrowia psychicznego i wyników w nauce u dziewcząt. O 60 proc. spadła liczba wizyt u specjalistów zdrowia psychicznego, uczniowie rzadziej doświadczali bullyingu, czyli zastraszania i wyśmiewania przez rówieśników, wzrosło za to poczucie własnej wartości. Szczególnie wyraźne różnice zaobserwowano u dziewcząt z domów o niższym statusie społeczno-ekonomicznym.

Nie każda zmiana oznacza postęp

To nie pierwsze badania, które wskazują na to, że uczniowie, którzy w szkole nie korzystają ze smartfonów, po pewnym czasie odnoszą wymierne korzyści zarówno jeśli chodzi o wyniki w nauce, jak i o ich zdrowie psychiczne. W 2023 roku UNESCO wezwało do wprowadzenia globalnego zakazu używania smartfonów w szkołach, aby przeciwdziałać chaosowi spowodowanemu przez smartfony w klasie i chronić dzieci przed cyberprzemocą. Agenda ONZ przestrzega też przed bezmyślnym przyjmowaniem technologii cyfrowej, podkreślając, że jej pozytywny wpływ na wyniki nauczania może być przeceniony. „Nie każda zmiana oznacza postęp. Tylko dlatego, że coś można zrobić, nie oznacza, że należy to zrobić” – czytamy w raporcie. Jego autorzy powołują się przy tym na wyniki międzynarodowego badania PISA, które ocenia kompetencje edukacyjne młodzieży na całym świecie. Wyższe wyniki uzyskują w nich uczniowie w krajach objętych zakazem korzystania z urządzeń mobilnych na terenie szkoły. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Huf Agnieszka Huf Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)”.