W wikińskim mieście Ribe odtworzono pomieszczenie kościelne z IX wieku

Centrum Ribe VikingeCenter w Danii odsłoniło wnętrze kościoła w Ansgar z 50 malowidłami ściennymi. Wreszcie można zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny kościół w IX wieku.

Ribe VikingeCenter, jedno z wiodących w Europie ośrodków historii życia i doświadczania przeszłości Wikingów, spędziło trzy lata na badaniu, szkicowaniu i malowaniu murali - zwraca uwagę portal Medievalists.net.

Kościół Ansgar został odtworzony dokładnie tak, jak wyglądał w 860 roku. Podczas odtwarzania oparto się na wiedzy z pierwszego kościoła w Ribe, który został założony przez Ansgara, chrześcijańskiego misjonarza, późniejszego arcybiskupa Hamburga.

Na malowidła ścienne wybrano styl karoliński. Był to styl dominujący w chrześcijańskiej Europie w IX wieku. Artystka wizualna Trine Theut do stworzenia murali wykorzystała dekoracje kościelne i rękopisy z tego okresu.

Głównym źródłem inspiracji był kościół opactwa św. Jana w Müstair w Szwajcarii, z dobrze zachowanymi freskami z IX wieku. Pozostałe modele dostosowano pod względem stylu i sposobu malowania, aby zachować spójność ogólnego wrażenia.

Ærkeenglen Mikael. Vægmalerier i Ansgar Kirke år 860.
Ribe VikingeCenter

Dla niektórych może być zaskoczeniem, jak wyraźne i kolorowe są obrazy z IX wieku w porównaniu do stonowanych kolorów ziemi ze średniowiecza.

W Ribe VikingeCenter wykorzystano paletę kolorów opracowaną przez Duńskie Muzeum Narodowe w 2017 roku na podstawie analiz malowanego drewna z epoki Wikingów. 

Wiadomo, że kościół w Ribe był już w latach 800-tych kościołem głównym, obsługującym cały region południowej Danii, a zgromadzenie liczyło nawet kilka tysięcy osób.

Do roku 948 kościół stał się katedrą, zatem istnieją podstawy, aby sądzić, że od początku był prestiżowym budynkiem, który miał zaimponować i przekonać kochających przepych Wikingów o potędze i chwale Chrystus.

Dzięki wyjątkowej atmosferze i wielu szczegółom wizyta w kościele Ansgar może pozwolić ludziom doświadczyć tej samej atmosfery, która towarzyszyła pierwszym duńskim wiernym.

Sam kościół Ansgar został zbudowany i konsekrowany w 2018 roku i jest jednym z kilku odtworzonych budynków.

« 1 »

MG/Medievalists.net