Przewodniczący Caritas Europa wzywa do umorzenia długów biednym krajom

Przewodniczący Caritas Europa, ks. Michael Landau, wezwał do umorzenia długów ubogich krajów. Wiele krajów afrykańskich cierpi obecnie z powodu poważnego kryzysu zadłużenia, przypomniał austriacki kapłan podczas Mszy św. sprawowanej w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w katedrze św. Szczepana w Wiedniu.

Podkreślił, że według najnowszych badań, 32 kraje muszą wydawać więcej pieniędzy na spłatę pożyczek i odsetki niż na opiekę zdrowotną, a 25 krajów musi wydawać więcej na zadłużenie niż na szkoły i edukację. „Taka jest rzeczywistość w Afryce -  oznacza to, że miliony dzieci nie mogą chodzić do szkoły, a kobiety nie mogą rodzić swoich dzieci w szpitalu” – stwierdził przewodniczący Caritas Europa. Podkreślił, że Europa, a także jego rodzinna Austria, muszą „zdecydowanie przedyskutować i rozwiązać” kwestię umorzenia długów.

Ks. Landau potwierdził w ten sposób apel papieża Franciszka na obchodzony w Kościele katolickim Rok Święty 2025, którego hasło brzmi „Pielgrzymi nadziei”. W oficjalnej bulli   z 9 maja papież sformułował kilka „apeli nadziei” dla świata, w tym o to, by bogatsze państwa anulowały długi krajów słabszych gospodarczo.

"Rok Święty jest przypomnieniem, że dobra ziemi nie są dla nielicznych uprzywilejowanych", ale dla wszystkich, powiedział ks. Landau w kazaniu w wiedeńskiej katedrze. „Jeśli naprawdę chcemy utorować drogę do pokoju na świecie, powinniśmy pracować nad wyeliminowaniem pierwotnych przyczyn niesprawiedliwości, anulować niesprawiedliwe i niespłacalne długi oraz nakarmić głodnych” - zacytował przewodniczący Caritas Europa słowa z bulli papieskiej na Rok Święty.

„Podstawową melodią nadziei” jest troska o ubogich, gotowość, by nikogo nie pozostawić na marginesie; a także odwaga, by nazywać niesprawiedliwość niesprawiedliwością i walczyć z przyczynami zła, a nie tylko z jego objawami” - podkreślił ks. Landau i zaapelował: "Nie porzucajmy ludzi".

Jako kolejny „znak nadziei”, papież wzywa w swojej bulli do pokoju na świecie i większego zaangażowania na rzecz młodych ludzi, chorych, ubogich i migrantów - a także osób starszych. W tym kontekście ks. Landau powtórzył apel Caritas Austria o „pakt przeciwko samotności”. Wyraził nadzieję, że przyszły rząd federalny, niezależnie od tego, jaką formę przyjmie po nadchodzących wyborach, ponownie uwzględni kwestię „cichej samotności” wśród osób starszych. Przewodniczący Caritas Europa powiedział, że należy dołożyć wszelkich starań, aby zbudować świat, w którym każde dziecko może rozwijać swoje talenty, ale także każda osoba starsza jest szanowana w swojej godności i otrzymuje opiekę, pielęgnację i wsparcie, którego potrzebuje. Również w Austrii jest jeszcze wiele do zrobienia.

Ks. Landau, był przez wiele lat szefem Caritas Austria, jest od 2020 r. przewodniczącym Caritas Europa, organizacji zwierzchniej europejskich organizacji Caritas. „Będziemy potrzebować więcej Europy, a nie mniej. I więcej Caritas w Europie”, powiedział w rozmowie z mediami 20 maja w związku ze zbliżającymi się wyborami europejskimi. Rzeczowa debata na temat przyszłości Unii Europejskiej jest potrzebna również w Austrii. „Powinniśmy dyskutować ze sobą, dokąd zmierza ta droga i jak Europa powinna wyglądać i funkcjonować w 2030 roku. Nie z małą monetą wewnętrznej przewagi politycznej, ale z taką samą jasnością i determinacją, jaką Austria robi, moim zdaniem bardzo pozytywnie i chwalebnie, na przykład dla regionu Bałkanów” - powiedział ks. Landau.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..