Watykan: modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II rozpoczęła pielgrzymkę weteranów walk o Monte Cassino

Złożeniem wieńca oraz wspólną modlitwą przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie rozpoczęły się współorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Ambasadę RP w Republice Włoskiej obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Modlitwie przy grobie papieża przewodniczył ks. ppłk Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. Przywołał w niej fragment homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w 35. rocznicę bitwy. Wiązankę kwiatów złożył Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przy grobie św. Jana Pawła II weterani zaśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń papieża. W modlitwie uczestniczył także Adam Kwiatkowski ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Wizyta w Bazylice św. Piotra w Watykanie była pierwszym punktem wizyty polskiej delegacji, która weźmie w obchodach 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Uroczystości zaplanowano m.in. w Rzymie, Piedimonte San Germano i San Vittore del Lazio.

Centralne obchody rocznicowe odbędą się jutro na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. O godzinie 16 odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczyć będzie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Odmówiona zostanie modlitwa międzyreligijna. Następnie z udziałem prezydentów Polski i Włoch Andrzeja Dudy i Sergio Mattarelli odbędzie się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów. Przemówienie wygłosi m.in. Anna Maria Anders, ambasador RP w Republice Włoskiej, córka gen. Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego.

Zdobycie masywu Monte Cassino wraz ze znajdującym się na szczycie wzgórza opactwem benedyktynów w maju 1944 r. przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pozwoliło przełamać niemieckie umocnienia obronne, zwane linią Gustawa i otworzyć aliantom drogę do Rzymu. Zwiększyło też zasięg samolotów alianckich, startujących z Półwyspu Apenińskiego. Podczas walk zginęło 923 żołnierzy polskich, niemal 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Na przełomie lat 1944–1945 decyzją gen. Władysława Andersa w miejscu bitwy powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczęło ponad tysiąc polskich żołnierzy. W jego centralnym punkcie znajduje się grób dowódcy 2. Korpusu Polskiego, który zmarł w 1970 r. w Londynie.

40 lat później obok gen. Andersa spoczęła także jego żona Irena. W 1965 r. na Monte Cassino przeniesiono także ciało abp. Józefa Feliksa Gawliny, biskupa polowego w latach 1933–1947, a po wojnie protektora Polaków mieszkających poza Ojczyzną. Abp Gawlina był obecny w czasie walk o Monte Cassino, pełnił posługę sanitariusza i kapelana liniowego w czasie bitwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..