Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Złote Krzyże Zasługi w imieniu prezydenta wręczył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. Podkreślił, że to wyróżnienie jest efektem pracy włożonej przez Manuelę Tulii i ks. Pawła Rytel-Andrianika w promowanie bohaterskiej postawy Polaków ratujących Żydów poza granicami Polski.

„To wielki zaszczyt być wyróżnioną przez Polskę Krzyżem Zasługi za przybliżenie historii rodziny Ulmów we Włoszech. Ksiądz Paweł i ja daliśmy tylko głos historii, która sama w sobie jest niezwykła. Bardzo dziękuję Panu Ambasadorowi A. Kwiatkowskiemu za uznanie i dziękuję wszystkim Polakom” – skomentowała Manuela Tulli. Dodała, że książka jest utworem na „cztery ręce”.

Ks. Rytel-Andrianik wyraził wdzięczność ambasadorowi Kwiatkowskiemu, rektorowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, które działa na KUL.

Podziękował też wszystkim współpracownikom, rodzinie, a szczególnie bratu Arturowi Rytel-Andrianikowi za ogromną pracę dokumentacji Polaków ratujących Żydów. „Złoty Krzyż zasługi jest owocem wspólnej pracy i zaangażowania” – podkreślił kierownik sekcji polskiej mediów watykańskich.

W uroczystości wręczenia odznaczeń wzięli udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski i ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders, przedstawiciele Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej oraz polscy pracownicy watykańskich instytucji. Obecny był także abp Salvatore Pennacchio, rektor Papieskiej Akademii Kościelnej.  

Manuela Tulli jest dziennikarką włoskiej agencji prasowej ANSA. Historią rodziny Ulmów zainteresowała się podczas podróży na Podkarpacie w celu przygotowania reportażu o pomocy Kościoła dla uchodźców z Ukrainy. Przypadkowo natrafiła na kolekcję zdjęć autorstwa Józefa Ulmy. Zafascynowana historią rodziny „Polskich Samarytan” z Markowej, postanowiła „sprowadzić” ją do Włoch. Wydaną w 2023 roku książkę dziennikarka podarowała Papieżowi Franciszkowi na pokładzie samolotu podczas jednej z podróży apostolskich.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik jest księdzem diecezji drohiczyńskiej. W lipcu 2023 r. został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Wcześniej był dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Jest wicedyrektorem Centrum ds. Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. A. J. Heschela. W latach 2015-2020 ks. Rytel-Andrianik pełnił funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Family News Service