Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Armia izraelska wycofuje czołgi ze szpitala Al-Szifa w Gazie

Armia Izraela w poniedziałek wczesnym rankiem wycofała swoje czołgi ze szpitala Al-Szifa w Gazie, poinformowały AFP i Al Jazeera Arabic.

Czołgi i pojazdy armii izraelskiej opuściły teren szpitala, który zajęły dwa tygodnie wcześniej, informuje AFP.

Również Al Jazeera Arabic donosi, że siły izraelskie wycofały się ze szpitala Al-Szifa dwa tygodnie po rozpoczęciu oblężenia centrum medycznego.

Według dziennikarza AFP obecnego w pobliżu szpitala armia osłaniała odwrót sprzętu i oddziałów wystrzeliwując pociski, po czym opuściła dzielnicę al-Rimal i skierowała się na południowy zachód od miasta Gaza, w kierunku dystryktu Tel al-Hawa.

Armia izraelska informowała 19 marca, że w wyniku operacji antyterrorystycznej w szpitalu Al-Szifa w mieście Gaza zabitych zostało ponad 40 członków Hamasu. Zatrzymano ponad 200 osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną. Przedstawiciel armii Izraela oświadczył wówczas, że Hamas wykorzystuje szpitale oraz budynki mieszkalne w działaniach przeciwko Izraelowi, używa też cywilów w charakterze żywych tarcz.

W niedzielę wojsko Izraela poinformowało, że na oddziale położniczym Al-Szifa znaleziono sporą ilość broni; karabiny, ładunki wybuchowe i pistolety, miały być ukryte m.in. w podwieszanych sufitach i poduszkach. W trakcie walk na oddziale zginęło dwóch wyższych rangą dowódców Hamasu - poinformował portal I24.

Armia izraelska nie potwierdziła wycofania się z terenu szpitala.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama