GN 24/2018 Archiwum

Krach finansowy Białorusi. Będzie odwilż?

Prośba Białorusi do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o nową pożyczkę jest znakiem "całkowitego załamania" tej poradzieckiej republiki, lecz wypłatę należy uzależnić od zmian politycznych - uważa szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt.

"Białoruś jest zmuszona żądać pomocy MFW. Całkowite załamanie. Ale polityka powinna się zmienić. Jeśli nie - nie ma pomocy" - oświadczył w środę na portalu Twitter minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt.

Bildt, jak pisze AFP, znajduje się w ostatnich miesiącach wśród najzagorzalszych krytyków reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który jest celem nowych sankcji UE z powodu represjonowania opozycji od grudnia roku ubiegłego.

Białoruś, która stoi w obliczu najgłębszego kryzysu od czasu dojścia do władzy Łukaszenki przed niemal 17 laty, ma nadzieję, że pożyczka umożliwi wyjście z tego kryzysu finansowego.

Białoruski premier Michaił Miasnikowicz powiedział, że Mińsk zamierza prosić MFW o kredyt w wysokości od 3,5 mld do 8 mld dolarów.

Wobec pogłębiającego się kryzysu gospodarczego Białoruś zwróciła się z prośbą o kredyt do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o czym poinformowano w środę.

Konsultacje w sprawie pożyczki odbędą się w czasie rozpoczętej w środę wizyty misji MFW w Mińsku, która potrwa dwa tygodnie. Członkowie misji mają na miejscu zapoznać się z sytuacją gospodarczą i finansową Białorusi.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama