Nowy numer 20/2024 Archiwum

Archiwum Wojciecha Młynarskiego w darze dla Biblioteki Narodowej

Przekazały je dzieci tego słynnego poety i satyryka.

Agata, Paulina i Jan Młynarscy, dzieci poety, satyryka, autora tekstów piosenek, tłumacza, dramaturga, librecisty, scenarzysty i kompozytora Wojciecha Młynarskiego, przekazali archiwum ojca do zbiorów Biblioteki Narodowej. Znajdują się w nim m.in. rękopisy i maszynopisy wierszy, limeryków, tekstów piosenek. W informacji prasowej Biblioteki Narodowej podkreślono, że "archiwum jest równie bogate jak twórczość Wojciecha Młynarskiego".

"Znajdują się w nim liczne materiały warsztatowe: rękopisy i maszynopisy wierszy, wierszyków, limeryków, tekstów piosenek, a także inspiracje (np. segregator z tekstami francuskimi i niemieckimi do tłumaczeń, teczki z materiałami dotyczącymi Okudżawy, Wysockiego, Dietrich, Brela, Piaf, Brassensa, Sinatry, Ellingtona). Osobną część stanowią teczki z konferansjerkami do autorskich recitali, listy piosenek z poszczególnych występów, a także plakaty i afisze występy te zapowiadające" - poinformowano.

Dodano, że znajdują się w nim "ślady współpracy Młynarskiego z wybitnymi polskimi wykonawcami, m.in. Michałem Bajorem, Ireną Santor, Hanną Banaszak, Wiesławem Michnikowskim". "Zachowało się również 25 kalendarzy z codziennymi zapiskami i notatkami z lat 1981-2015, obszerny zbiór korespondencji zawodowej, zeszyty i wprawki kompozytorskie Młynarskiego z okresu szkolnego i studenckiego, fotografie i pamiątki z podróży" - czytamy.

Oceniono, że "niezwykle interesującą częścią archiwum Młynarskiego są druki: gromadzone latami druki muzyczne dokumentujące historię polskiej muzyki popularnej, w tym przedwojennej, ale także unikatowe dzisiaj książki i czasopisma drugiego obiegu". "W zbiorze podarowanym Bibliotece Narodowej ważnym elementem są też materiały dźwiękowe: płyty długogrające, single, płyty CD i tajemnicze taśmy szpulowe wymagające odsłuchania" - zwrócono uwagę.

"Wraz z archiwum do Biblioteki Narodowej zostały przekazane również dyplomy i nagrody, w tym chociażby Złoty Laur dla Wojciecha Młynarskiego na XXX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Złota i Platynowa Płyta. Swoistym komentarzem do twórczości i działalności Młynarskiego jest obszerny zbiór tematycznych wycinków prasowych" - napisano.

Archiwum zostało częściowo uporządkowane i opisane przez samego Wojciecha Młynarskiego.

autor: Katarzyna Krzykowska

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama