Nowy numer 20/2024 Archiwum

Księży to niesie – 25 lat Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów

To dzieło zrodziło się z przekonania, że Bóg nie chce stracić żadnego kapłana. I ze świadomości, że owce rozpraszają się, gdy cios dosięga pasterzy.

Do prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej Domu Modlitwy za Kapłanów w Gdańsku przyjechał ksiądz. Siostra Gabriela Basista ucieszyła się. Pomyślała, że gość mógłby im wystawiać Najświętszy Sakrament i odprawiać Msze. On jednak odmówił. Powiedział, że chce wypocząć i całkiem się wyłączyć. – Czułam, że powinnam się za niego modlić, więc razem z siostrami polecałyśmy go Bogu – wspomina s. Gabriela. Po paru dniach wyjechał, ale zadzwonił z drogi. Powiedział: „Dzięki temu, że u was byłem, zostaję w kapłaństwie”. – Okazało się, że był to ksiądz suspendowany i przyjechał z myślą, że zdecyduje, co ze sobą zrobi. Został i jest do dziś kapłanem – uśmiecha się betanka.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka