Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wakacje kredytowe 2024

W 2022 i 2023 roku klienci banków spłacający kredyt hipoteczny mogli korzystać z ustawowo wprowadzonych wakacji kredytowych.

W 2024 roku, według projektu skierowanego do Sejmu, wakacje kredytowe mają przysługiwać, jeśli wydatki kredytobiorcy związane z miesięczną obsługą rat kredytu mieszkaniowego przekroczą 35% średniego miesięcznego dochodu. Sprawdźmy, jak będą wyglądały wakacje kredytowe w 2024 roku.

Czym są wakacje kredytowe?

Część kredytobiorców miewa problemy z regulowaniem rat kredytów, szczególnie mieszkaniowych, które potrafią mocno wzrosnąć, gdy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. W przeszłości w przypadku problemów z regulowaniem zobowiązania kredytobiorca najczęściej wspomagał się poprzez dodatkowe pożyczki lub negocjowanie z bankiem korzystniejsze rozłożenie zadłużenia. Obecnie takie osoby mogą korzystać z wakacji kredytowych. Takie rozwiązanie daje kredytobiorcy możliwość odroczenia spłaty raty kapitałowo-odsetkowej kredytu na warunkach ustalonych przez bank. Czasowe wstrzymanie spłaty zobowiązania przyznawane jest w zależności od zasad obowiązujących w danej instytucji finansowej. Czas trwania wakacji kredytowej może być zróżnicowany – od 1 miesiąca do nawet 12 miesięcy. Jednak długość przyznawania takiej ulgi jest zależna od konkretnego banku, rodzaju kredytu i powodu wnioskowania o odroczenia płatności przez określony czas.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy złożą wniosek o odroczenia płatności i spełnią warunki wymagane przez bank, np. terminowo spłacali swoje zobowiązanie, nie mają opóźnień w spłacie oraz nie przekroczyli limitu wakacji kredytowych.

Warto wiedzieć, że odroczenie spłaty kredytu nie funkcjonuje w ten sposób, że przerwa w spłacie powoduje, iż raty te przepadają. Wakacje kredytowe sprawiają, że raty zostają przesunięte w czasie. Kredytobiorca może je uregulować poprzez wydłużenie okresu spłaty lub zwiększenie wysokości pozostałych rat kredytu.

Wakacje kredytowe 2024 – warunki

Wakacje kredytowe wprowadzone przez rząd funkcjonują już od połowy 2022 roku. W 2022 i 2023 roku kredytobiorcy mogli zawiesić po 4 raty: w 2022 roku – dwie raty na kwartał, a w 2023 roku – jedną ratę w kwartale. Wakacje kredytowe obejmują zarówno część kapitałową, jak i odsetkową raty. Terminy spłaty kredytu zostają przedłużone bez żadnych opłat oraz odsetek.

Według założeń na rok 2024 roku w pierwszym kwartale z wakacji kredytowych będzie można skorzystać tylko w marcu. Natomiast pozostałe zawieszenia raty kredytu będą mogły być wykorzystane w dowolnym miesiącu pozostałych kwartałów.

W 2024 roku skorzystanie z wakacji kredytowych ma być uzależnione od dochodu. Będą mogli z niej wykorzystać kredytobiorcy, których miesięczna rata za kredyt mieszkaniowy w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku przekracza 35% dochodu gospodarstwa domowego. Oznacza to, że przed złożeniem wniosku o wakacje kredytowe trzeba wyliczyć, jaki jest udział raty kredytowej w miesięcznych dochodach. Obliczenia takie trzeba będzie robić przed każdorazowym wnioskowaniem o odroczenia raty.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy z powodu inflacji i wysokich stóp procentowych mają problem ze spłatą kredytu. Do takiego wsparcia upoważnieni są wyłącznie klienci, którzy wzięli kredyt przed 1 lipca 2022 roku. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba złożyć wniosek w banku, gdzie zostało zaciągnięte zobowiązanie. Można to zrobić osobiście w placówce banku, za pomocą poczty, e-maila lub przez bankowość internetową. W ciągu 21 dni od wysłania wniosku bank powinien potwierdzić otrzymanie dokumentacji. Dołączane są także informacje dotyczące ewentualnych opłat ubezpieczenia.

Co nowy rząd zrobi w sprawie wakacji kredytowych?

Nowy rząd zdecydował, że pomimo obniżek stóp procentowych i mniejszej inflacji pozostawi możliwość korzystania z wakacji kredytowych również w 2024 roku. Jednocześnie wprowadzono w programie warunki inne niż te, które obowiązywały w latach poprzednich. Jednym z warunków umożliwiających korzystanie z wakacji kredytowych jest kryterium dochodowe (35% wskaźnika raty do dochodu – RdD). To spowoduje, że kredytobiorca przed złożeniem wniosku będzie musiał wyliczyć, jaki jest udział raty kredytowej w jego miesięcznych dochodach. Dodatkowo obliczenia takie będzie trzeba robić co kwartał.

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie raty kredytu na kilka miesięcy. Aby ułatwić kredytobiorcom spłacanie zobowiązań, wprowadzono w latach 2022-2023 taką możliwość dla wszystkich spłacających kredyt hipoteczny w złotówkach. Nowy rząd zapowiedział, że wakacje kredytowe będą kontynuowane również w 2024 roku, jednak z warunkiem kryterium dochodowego.

Artykuł sponsorowany (om)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy